Fot. gov.pl

Czasem to jedyny sposób, aby ocalić ludzkie życie. Od ponad 50. lat przeszczepy organów wewnętrznych pomagają wrócić do zdrowia wielu mieszkańcom całego globu. 26 stycznia obchodzimy Ogólnopolski Dzień Transplantacji, którego celem jest promowanie przeszczepów rodzinnych oraz pobieranie organów od osób zmarłych.

Pierwszy udany przeszczep nerki w Polsce odbył się 26 stycznia 1966 roku w Klinice Chirurgicznej Akademii Medycznej w Warszawie. Był to 621 taki zabieg na świecie (pierwszy odbył się w 1954 roku). Od tamtej pory medycyna oraz możliwości transplantacyjne są nowocześniejsze i bardziej skuteczne. Jak mówi dr Jolanta Majer z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Częstochowie – transplantacja to dobro wykraczające poza granice życia:

– Kiedy my jako lekarze nie potrafimy uratować życia pacjenta, istnieje taki moment, gdy to życie możemy zaproponować kilku innym osobom. Tym, których serce nie jest w stanie dłużej pracować, a inne narządy są zniszczone. Najczęściej udaje nam się pobrać nerki. Dużo krytyczniej odnosimy się do kondycji takich narządów jak wątroba czy serce (tutaj wybór musi być bardziej szczegółowy, nie może być nietrafiony). Tutaj chodzi o życie pacjenta, dlatego musimy być bardzo precyzyjni.

O sprawie transplantacji przez wiele lat dyskutowano również w Kościele katolickim. – Stanowisko jest tu jasne, należy pomagać – wyjaśnia ks. Jacek Reczek z parafii NMP Królowej Polski w Zawierciu:

– Transplantacja jest zabiegiem medycznym, nie eksperymentem, jak kiedyś mówiono. Celem jest uratowanie życia ludzkiego, kiedy nie ma już innej możliwości. Według wiary katolickiej jest to jak najbardziej moralne, ale muszą być zachowane warunki etyczne np. w kwestii pozyskania organów.

Choć w latach 2014-2018 liczba potencjalnych dawców narządów zmniejszyła się, ilość dawców rzeczywistych utrzymuje się na tym samym poziomie. Dodatkowo od kilku lat pobierane narządy wykorzystywane są w sposób bardziej efektywny. Liczba osób oczekujących na przeszczepy stale rośnie. W 2020 roku było to ok 2 tys. chorych. Największy wzrost odnotowano wśród oczekujących na przeszczepy serca, wątroby, płuc, nerek oraz trzustki. Wzrosła za to ilość przeszczepów w dziedzinach najbardziej specjalistycznych, takich jak: przeszczepy serca, rogówki i komórek krwiotwórczych czy też transplantacji płuc.

Informacje dotyczące procedury oddania narządów znajdziecie Państwo na stronie www.dawca.pl.

ABK

Skip to content