Miejski Wydział Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa przystąpił do realizacji corocznego programu sterylizacji/kastracji kotów wolno żyjących na terenie Częstochowy. W bieżącym roku Stowarzyszenie „Częstochowa Przyjazna Jerzykom Jerzyk w Dzielnicy Stradom” spełniło wszystkie konieczne wymagania, w skutek czego, otrzymało dotację na realizację zadania.

Co należy zrobić, aby zgłosić bezdomne koty do powyższego zadania mówi Jacek Tomasz Suchomel, prezes Stowarzyszenia Częstochowa Przyjazna Jerzykom Jerzyk w Dzielnicy Stradom:

– Aby zgłosić wolnożyjącego kota, którego zaobserwowaliśmy na terenie miasta, należy dzwonić na numer 791-413-750. Takich zwierząt jest ich wiele na działkach, w pustostanach. Możemy zgłaszać również te koty, które przychodzą na nasze podwórka, lub są dokarmiane w okolicy. Zgłoszony kotek kierowany jest do lecznicy weterynaryjnej na terenie Częstochowy. Obecnie, w mieście znajduje się 8 gabinetów, które mają zawartą umowę na zabieg z Urzędem Miasta.

Przez cały rok trwa akcja dzięki której możemy ograniczyć niechciane koty, które błąkają się po naszej okolicy. Stowarzyszenie Częstochowa Przyjazna Jerzykom może pomóc w przewiezieniu zwierzęcia do weterynarza:

– Oczywiście, gdyby kota udało nam się odłowić, można się zgłosić do nas, pokierujemy go na zabieg. Nasze stowarzyszenie chętnie udziela pomocy w przewożeniu zwierząt do gabinetu, jak i w odwożeniu kotów po operacji na miejsce odłowienia. Jeśli ktoś nie posiada transportera, może użyczyć go u nas. Dowieziemy kontener pod wskazany adres. Ze względu na mniej ufne koty, dysponujemy także żywołapkami, które również można wypożyczać.

Ruszył również program bezpłatnej sterylizacji i kastracji zwierząt mających właścicieli. Wszystkie informacje są dostępne na stronie internetowej Urzędu Miasta Częstochowa.

Skip to content