Okno Życia ratunkiem dla niechcianych

Fot. Caritas Polska

Okno Życia – bezpieczne miejsce, w którym matka może pozostawić swoje nowo narodzone dziecko. Anonimowo i bez żadnych konsekwencji. W Częstochowie taki punkt znajduje się w budynku przy ul. Św. Kazimierza.

Nie wszystkie kobiety postrzegają rolę matki jako najważniejszą w życiu. Inne nie mogą zaopiekować się dzieckiem z powodu sytuacji losowych czy też zdrowotnych. Okno Życia pomaga w ocaleniu tych najbardziej bezbronnych, dając im szansę na znalezienie kochającej rodziny. Matka malucha, zamiast porzucić, może go zostawić w bezpiecznym i ciepłym miejscu. W Częstochowie Okno Życia funkcjonuje od 2008 roku, mówi s. Barbara Kaczmarczyk, dyrektor Domu Życia im. Leonii Nastał.

– Powstało z inicjatywy Caritas Archidiecezji Częstochowskiej i Zgromadzenia Sióstr Służebniczek Starowiejskich. Okno Życia jest alternatywą dla matki, która nie może lub nie chce wychowywać swojego dziecka. Może zostawić je anonimowo bez żadnych konsekwentnych czy też prawnych skutków. Gdy dziecko zostanie pozostawione w Oknie, powiadamiamy pogotowie, które bada malucha. Jeśli jest zdrowie, może pozostać w naszym Domu przy ul. Św. Kazimierza. Obecnie funkcjonuje tam Dom Życia również dla starszych dzieci (od urodzenia do 16. roku życia). To Regionalna Placówka Terapeutyczno-Opiekuńcza. Oczywiście rozpoczynamy procedurę prawną, aby dziecko mogło zostać umieszczone w rodzinie adopcyjnej.

Okna Życia nie zastępują szpitali, gdzie matka może zrzec się praw rodzicielskich. Takie miejsca to alternatywa dla porzucenia malucha na śmietniku i pozbawienia go opieki. Nieprawdą jest, że przyjmowane są jedynie dzieci bez wad genetycznych, mówi ks. Paweł Dzierzkowski, zastępca dyrektora Caritas Polska.

– Takie fake newsy pojawiły się w internecie już po raz kolejny. W tym przypadku chodzi o Okno Życia w Radomiu. Co jakiś czas, przy okazji protestów, komuś zależy na wprowadzeniu zamieszania, zamętu. Każde pozostawione dziecko jest ratowane. Bez względu na stan zdrowia.

Cała rozmowa z ks. Pawłem Dzierzkowskim dostępna jest tutaj.

W Częstochowie dzięki Oknu Życia uratowano już czwórkę dzieci. 29 października w Łodzi w takim miejscu schronienie znalazł chłopczyk, któremu nadano imię Edward. Maluch jest 113 dzieckiem znalezionym w Oknach Życia.

ABK

Skip to content