We wrześniu weszła w życie ustawa o szkolnej opiece zdrowotnej nad uczniami. Organy prowadzące szkoły muszą podjąć współpracę z placówkami medycznymi, bądź zapewnić gabinety profilaktyki zdrowotnej dla pielęgniarek i higienistek oraz dentystów.

Według Ministerstwa Zdrowia ustawa ma na celu „zapewnienie równego dostępu do opieki zdrowotnej w szkole bez względu na miejsce zamieszkania ucznia i typ szkoły”, a także „zwiększenie efektywności świadczeń zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych”. W Częstochowie opieką stomatologiczną powinno być objętych ponad 26 tys. uczniów w 72 szkołach. Jak mówi rzecznik prasowy Urzędu Miasta Częstochowy, Włodzimierz Tutaj – to duże wyzwanie:

Na terenie Częstochowy funkcjonuje 40 podmiotów leczniczych, które posiadają kontrakt z NFZ-em w w zakresie świadczeń stomatologicznych. Współpracę zadeklarowało tylko 8 z nich, więc nie jest to dobra sytuacja, ale jednocześnie lepsza, niż w innych niektórych miastach.

Jak informuje Włodzimierz Tutaj, w tej chwili trwa podpisywanie umów z placówkami medycznymi:

Tutaj trochę problemów formalnych sprawia to, że nie mamy jeszcze rozporządzeń wykonawczych do tej ustawy i dlatego często nie bardzo wiadomo jak ma być zorganizowana ta opieka nad uczniami. Oprócz tego, nie ukrywajmy – na rynku brakuje lekarzy stomatologów, którzy są wyspecjalizowani w opiece nad dziećmi i młodzieżą. Mamy jednak nadzieję, że do tego popisania umów dojdzie i przynajmniej część uczniów będzie mogła korzystać z tych usług, zwłaszcza w nagłych sytuacjach.

Na wejście ustawy o szkolnej opiece lekarskiej przychylnie patrzą rodzice.

Uważam, że to zdecydowanie dobra zmiana. Jako rodzic będę spokojniejsza, jeżeli moje dziecko będzie miało bezpośrednią możliwość dostania się do stomatologa – mówi mama dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 32, Małgorzata Ciura.

Zgodnie z ustawą opieka stomatologiczna nad uczniami ma być finansowana ze środków ujętych w planie finansowym Narodowego Funduszu Zdrowia. Rodzice wciąż mają prawo wyboru innego miejsca udzielania świadczeń stomatologicznych przez lekarza dentystę.

KF

foto źródło: www.pexels.com/Pixabay

Skip to content