Częstochowska policja oraz Zakład Ubezpieczeń Społecznych przestrzegają przed oszustami, którzy podszywają się pod pracowników ZUS i oferują pomoc przy wypełnieniu wniosku o czternastą emeryturę. Tzw. czternastka będzie wypłacana z urzędu i nie trzeba w tej sprawie składać żadnych wniosków.

Dodatkowe świadczenie zostanie wypłacone wraz z listopadową rentą lub emeryturą. Tę informację postanowili wykorzystać oszuści, którzy kontaktują się telefonicznie z seniorami i pod pretekstem pomocy w wypełnieniu wniosku chcą wyłudzić dane, albo dostać się do mieszkania.

– Z takim telefonem spotkała się m.in. mieszkanka naszego województwa – powiedziała Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie śląskim i dodała: – Zadzwonił do niej mężczyzna z ofertą pomocy przy wypełnieniu wniosku o czternastą emeryturę. Na szczęście nasza klientka nie dała się na to oszustwo nabrać. Podkreślam, że pracownicy nie dzwonią w sprawie czternastej emerytury i nie proponują pomocy przy wypełnianiu wniosku, ponieważ czternastą emeryturę ZUS wypłaci z urzędu wraz z listopadowym świadczeniem. Oszuści, którzy podają się za pracowników ZUS-u, liczą na zaufanie seniorów i chcą w ten sposób wyłudzić ich dane osobowe. Jeżeli ktokolwiek ma wątpliwości co do tożsamości osoby podającej się za pracownika ZUS-u, powinien skontaktować się z najbliższą placówką lub z Centrum Obsługi Telefonicznej Zakładu. O każdej próbie oszustwa należy również niezwłocznie powiadomić policję – dodała rzeczniczka.

Przebiegli oszuści, którzy cały czas szukają nowych pomysłów, często korzystają z przydarzających się okazji. Tak było m.in. ponad rok temu, kiedy to modne stawały się „cudowne” leki na koronawirusa – na długo przed opracowaniem szczepionek. Także wtedy wiele starszych osób z Częstochowy i regionu padło ofiarami tych procederów. Stąd tak ważne jest ciągłe uświadamianie ludzi o tego typu zagrożeniach.

– Coraz większa świadomość, którą widzimy w społeczeństwie, jest zasługą m.in. szeregu akcji profilaktycznych. Chcemy dotrzeć nie tylko do seniorów, ale też do ich rodzin i bliskich, aby oni również reagowali. Często to właśnie bliskie osoby są pierwszą linią obrony przed oszustami czy złodziejami. Przestępcy nie śpią, cały czas zmieniają swoje metody tylko po to, by dotrzeć do jak największej grupy osób starszych i wyłudzać od nich pieniądze – mówił mł. asp. Kamil Sowiński z biura prasowego częstochowskiej Policji.

Oszuści usiłują wyłudzać pieniądze nie tylko od osób starszych. Jakiś czas temu Zakład Ubezpieczeń Społecznych apelował do swoich klientów o ostrożność przy otwieraniu i odpowiadaniu na maile, które wydają się być korespondencją od tej instytucji. W tym przypadku szczególnie ważne jest zwrócenie uwagi na drugi człon adresu nadawcy, który koniecznie powinien być zakończony domeną „zus.pl”.

BNO

Skip to content