Fot. Radio Fiat

Blisko 4 tys. paczek żywnościowych trafi do dzieci mieszkających na Litwie, Białorusi i Ukrainie. Każdego roku w akcję “Święty Mikołaj z Polakami na Kresach” angażuje się wielu uczniów z województwa śląskiego, samorządowców i wolontariuszy. Pomagają przez wspólne zbieranie żywności, a następnie przekazywanie jej w formie prezentów osobom potrzebującym.

Towarzystwo Patriotyczne “Kresy” misję wsparcia Polaków zamieszkujących Kresy Wschodnie realizuje od dawna. Ze względu na epidemię oraz sytuację polityczną na Białorusi, zbiórka darów musiała odbyć się na innych zasadach. O szczegółach mówi prezes Towarzystwa ks. Ryszard Umański.

– Dziękować Panu Bogu oraz wszystkim dobrym ludziom, dzięki którym udało się przeprowadzić w tym roku naszą akcję. Nie było to proste z uwagi na trudny czas dla nas wszystkich, szczególnie dla szkół. Dodatkowo pogorszyła się sytuacja na granicach z Białorusią. Paczki mamy jednak przygotowane i liczymy na szybkie dostarczenie ich również w tym regionie. W tym roku udało nam się zrobić ok 4 tys. paczek, które z radością przekażemy dzieciom.

W tym roku pomoc Kresowianom zaoferowało ponad 20 gmin, 3 starostwa (częstochowskie, kłobuckie i myszkowskie) oraz delegatura w Częstochowie Kuratorium Oświaty w Katowicach, o czym mówi dyrektor placówki Alicja Janowska.

– Ta akcja to nie tylko wsparcie żywnościowe. Chodzi też o pokazanie Kresowianom, że Polacy wciąż o nich pamiętają. To taki drobny prezent dla tych, którzy cały czas zwróceni są w kierunku swojej Macierzy.

Wsparcie oferuje też “TAURON Nowe Technologie”. Jak tłumaczy dyrektor oddziału częstochowskiego, Artur Warzocha, spółka wypożyczyła organizatorom zbiórki jeden z samochodów elektrycznych, aby przeprowadzenie akcji “Święty Mikołaj z Polakami na Kresach” było sprawniejsze.

– Przy tej okazji chcemy promować ideę elektromobilności. Związane jest to z punktami strategicznymi spółki TAURON Nowe Technologie, a nawet ze strategią całej grupy TAURON odnośnie m.in. odnawianych źródeł energii. Mamy w planach rozwijanie idei elektromobilności także pod kątem budowy stacji ładowania takich pojazdów.

W akcji co roku uczestniczy też grupa Braci Rycerzy Kolumba. Z uwagi na sytuację związaną z COVID-19, oprócz produktów żywnościowych (głównie słodyczy), Kresowianie otrzymają środki ochrony indywidualnej takie jak maseczki, rękawiczki czy płyny do dezynfekcji.

ABK

Skip to content