Warszyc (2)

W sobotę, 18 lutego w naszym mieście pamiętać będziemy o żołnierzu wyklętym, Stanisławie Sojczyńskim, pseud. Warszyc. O godz. 16.00 przy pomniku „Warszyca” znajdującego się na skwerze u zbiegu ul. św. Rocha i ul. Wręczyckiej odbędą się uroczystości patriotyczne. Następnie o godz. 16.45 w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego zostanie odprawiona Msza św. pod przewodnictwem abp. seniora Stanisława Nowaka. Do pamięci o żołnierzach wyklętych z racji zbliżającego się Dnia Pamięci o nich, które przypada 1 marca zachęca też Europoseł Jadwiga Wiśniewska, która zorganizowała konkurs dotyczący historii losów żołnierzy niezłomnych.  

– Mając na uwadze jak ważne jest kultywowanie pamięci o bohaterstwie żołnierzy niezłomnych, zorganizowałam Wojewódzki Konkurs Żołnierze Niezłomni – Wyklęci Bohaterowie. Jego rozstrzygnięcie będzie miało miejsce 23 lutego o godz. 18 w sali koncertowej Szkoły Muzycznej w Żywcu. Wydarzeniu towarzyszyć będzie koncert zespołu Forteca, który w swojej twórczości podejmuje temat historii –  mówi europoseł Jadwiga Wiśniewska.

Konkurs historyczny nie jest jedyną inicjatywą, która ma przypomnieć młodemu pokoleniu historię żołnierzy wyklętych. Kolejny pomysł Europoseł Wiśniewskiej realizowany już od kilku lat to Bieg Wilczym Tropem w Myszkowie. 

 – Wszystkich miłośników sportu zapraszam 26 lutego na godz. 12 do Myszkowa. Do pokonania będzie trasa 1963 metrów. Dystans nawiązuje do roku, w którym zginął ostatni żołnierz wyklęty Józef Franczak, pseud. Lalek. Zwycięzcę oraz dwie wylosowane osoby spośród uczestników biegu zaproszę na wyjazd studyjny do Brukseli – dodaje Europoseł Wiśniewska. 

Żołnierze wyklęci,żołnierze niezłomni to antykomunistyczny, niepodległościowy ruch partyzancki, stawiający opór sowietyzacji Polski i podporządkowaniu jej ZSRR, toczący walkę ze służbami bezpieczeństwa ZSRR i podporządkowanymi im służbami w Polsce. Określenie pochodzi od nazwy wystawy poświęconej powojennym oddziałom partyzanckim, którą pokazano w roku 1993 na Uniwersytecie Warszawskim. Określenie Żołnierze niezłomni, żołnierze wyklęci spopularyzował w roku 1996 Jerzy Śląski w książce pod takim samym tytułem.

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content