Pamiętasz o oponach – pamiętasz o bezpieczeństwie

Decydując się na sezonową wymianę opon, należy pamiętać, aby robić w odpowiednim czasie. Wymiany opon na zimowe warto dokonać, gdy temperatura w ciągu dnia spada poniżej 7 stopni Celsjusza.

Przeważnie ma to miejsce na początku listopada. Duże znaczenie ma też temperatura w godzinach, w których kierowca aktywnie porusza się po drogach. Wymieniając opony na letnie, upewnijmy się, że temperatura dobowa przekracza wspomniane 7 stopni Celsjusza. Często dzieje się tak już na początku kwietnia, ale warto przyjrzeć się prognozom pogody.

– Obecnie bardzo dużo ludzi decyduje się na opony wielosezonowe, głównie ze względu na koszty. Wiadomo, że kupując opony na lato i zimę ponosimy podwójny wydatek. Na pewno jest to dobre dla osób, które mało jeżdżą, jednak dla osób pokonujących długie trasy i większe przebiegi, bezpieczniejszym rozwiązaniem są opony sezonowe – opowiada Anna Konopska z firmy TAR-MAG.

Wśród wulkanizatorów znanym zjawiskiem jest wymiana opon na zimowe w ostatniej chwili. Kierowcy najczęściej przypominają sobie o tym po pierwszych opadach śniegu. Są jednak i tacy, którzy bagatelizują ten temat, zagrażając bezpieczeństwu swoim i innych użytkowników. Problem porusza Damian Sułczyński, serwisant w firmie TAR-MAG.

– Wymiana opon z zimowych na letnie jest zabiegiem koniecznym, gdyż powyżej 7 stopni Celsjusza temperatura opony się zwiększa, co powoduje utratę przyczepności i właściwości jezdnych. Dodatkowo zimówki generują wówczas większy hałas i szybciej się zużywają. Najtańszym kosztem kończy się to wymianą opon, a najgorszym skutkuje poślizgiem prowadzącym do kolizji lub wypadku. Analogicznie działa to w drugą stronę – letnia opona w okresie zimowym zupełnie nie spełnia swoich wymagań przy takich temperaturach. Wielu kierowców bagatelizuje ten temat, ponieważ na chwilę obecną polskie prawo nie nakazuje sezonowej wymiany ogumienia dodaje mechanik.

Osobną kwestię stanowią także opony nadlewane (tak zwane bieżnikowane), które ze względu na korzystną cenę są nadal bardzo popularną alternatywą. Niestety jak się okazuje, nie zawsze bezpieczną.

– Uważam, że nie są to dobre opony. Z powszechnie znanych nam opinii, w skrajnych przypadkach bieżnik potrafi się odkleić podczas jazdy. Lepszym rozwiązaniem jest zakup opon używanych, niż nadlewanych – doradza Anna Konopska.

Opony to jedyny element wyposażenia samochodu, stykający się z drogą. Jak sama nazwa sugeruje, sezonowość opon obliguje nas do ich wymiany w odpowiednim okresie. Nie sugerujmy się nagłymi zmianami temperatur, bo te jak wiadomo, bywają mylące.

BNO

Skip to content