Już za kilka dni w Panamie rozpoczną się 34. Światowe Dni Młodzieży. Będą trwać od 22 do 27 stycznia a hasłem przewodnim spotkania będą słowa „Oto ja służebnica pańska, niech mi się stanie według słowa twego”. Duża grupa młodzieży z Polski już jest w Panamie, ale duszpasterze nie zapominają o tych, którzy pozostali w domach. OP inicjatywach skierowanych do młodzieży Archidiecezji Częstochowskiej mówi bp Andrzej Przybylski:
– Ponieważ, nie wiem, ze starości, z lenistwa czy po prostu z braku czasu zostaję w diecezji. Nie pojechałem do Panamy, chociaż pojechało kilku braci biskupów. Część z nas zostaje z młodzieżą tutaj, na miejscu i próbuje te Światowe Dni Młodzieży przeżywać. Mamy takie dwie inicjatywy w diecezji. Taka centralna, łącząca się pośrednio z Panamą, to jest ta w Duszpasterstwie Akademickim w tych najważniejszych dniach Światowych Dni Młodzieży. A druga inicjatywa to są odwiedziny w szkołach, inicjatywa nazwana “Panama z klasą”. Pomyślałem, że warto odwiedzić młodzież tam, gdzie ona na pewno jest, tam gdzie najwięcej jej jest, czyli w szkołach średnich. Dlatego równolegle do tego co się dzieje w Panamie wyruszam od poniedziałku do dwunastu wybranych szkół średnich naszej archidiecezji.
Bp Przybylski wyjaśnia na czym polega inicjatywa „Panama z klasą”:
– Konwencja jest bardzo prosta, polega na tym, żeby wejść w obszar katechezy szkolnej i te jednostki katechezy poświęcić tematyce Światowych Dni Młodzieży, przybliżyć je, nawiązać do orędzia papieża Franciszka, do hasła tego wydarzenia, a przede wszystkim do przesłania, które właśnie mówi o takim pytaniu o Boga, o Kościół, o powołanie, by młodzi się zatrzymali, i żeby też doświadczyli tego, że choć nam się czasem wydaje, że Kościół już jest tak mało popularny wśród młodych, że jest taki mało dynamiczny, Światowe Dni Młodzieży uświadamiają nam, że jak się te wszystkie grupki i wspólnoty zbiorą, to okazuje się, że Kościół Katolicki jest naprawdę młody, jest naprawdę żywy i jest międzynarodowy, jest powszechny.
Jak wyjaśnił bp Andrzej Przybylski akcja „Panama z klasą” odbywać się będzie nie tylko w Częstochowie, ale również w innych miastach naszej archidiecezji.
Główne częstochowskie obchody Światowych Dni Młodzieży w Panamie będą miały miejsce w kościele akademickim św. Ireneusza. Młodzi każdego dnia będą uczestniczyć w Eucharystii. 24 stycznia odbędzie się m. in. kolędowanie z rodziną Pospieszalskich. Następnie 25 stycznia młodzież weźmie udział w nabożeństwie Drogi Krzyżowej połączonej ze scenkami pantomimy. Na zakończenie Światowych Dni Młodzieży Panama 2019 w Częstochowie 26 stycznia po uroczystej Eucharystii młodzież usłyszy świadectwa i słowa papieża Franciszka z Panamy. Spotkanie modlitewne zakończy się Apelem Jasnogórskim i Adoracją Najświętszego Sakramentu.

ZD

Skip to content