Częstochowska policja po raz kolejny zakończyła nielegalny proceder, polegający na sprzedaży wyrobów tytoniowych bez koniecznej akcyzy. Tym razem w środę 11 sierpnia za paserstwo papierosów odpowiedzialna była 53-letnia mieszkanka Częstochowy pochodzenia ukraińskiego.

Dokładniejsze informacje o skutecznie przeprowadzonej akcji przedstawia oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie podkomisarz Sabina Chyra-Giereś: – Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą sprawdzili informację o procederze przestępczym, do którego miało dochodzić na jednym z częstochowskich bazarów. Nieumundurowani stróże prawa na jednym ze stoisk odnaleźli ponad 21 tysięcy sztuk papierosów bez polskich znaków skarbowych akcyzy. Ich właścicielką okazała się 53-letnia mieszkanka Częstochowy. Kobieta usłyszała już zarzuty za paserstwo akcyzowe.

Jak podaje rzecznik częstochowskiej policji, statystyki mówią jasno – przemyt kontrabandy to niesłabnący problem, który po zniesieniu covidowych restrykcji w poruszaniu się między Polską a Ukrainą będzie jedynie przybierał na sile. Przemyt papierosów chociaż nielegalny, jest niesamowicie lukratywny: – Za narażenie Skarbu Państwa na uszczuplenie podatku akcyzowego na kwotę blisko 20 tysięcy złotych oraz podatku VAT na ponad 5 tysięcy złotych grozi jej teraz wysoka grzywna albo kara pozbawienia wolności do lat 3, lub obie te kary łącznie.

Policja apeluje do wszystkich częstochowian o zgłaszanie sytuacji nielegalnego sprzedawania używek czy produktów alkoholowych. Powodem jest nie tylko okradanie Skarbu Państwa, ale również to, że papierosy czy alkohol produkowane na wschodzie mogą nie spełniać krajowych wymogów, a to oznacza, że stanowią potencjalne zagrożenie dla zdrowia i życia.

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content