Co roku diagnozę choroby nowotworowej słyszy ok. 300 Polaków. Szacuje się, że w latach 2030-2050 liczba pacjentów onkologicznych może zwiększyć się aż dwukrotnie. Wśród kobiet jedną z najczęstszych przyczyn zgonów jest rak piersi. O problemie wzmożonej zachorowalności przypominamy zwłaszcza w październiku – miesiącu szczególnego zwrócenia uwagi na istotę profilaktyki.
Kierunki systemu opieki zdrowotnej, wskazujące na obszary kluczowe dla poprawy skuteczności terapii onkologicznych wyznacza Narodowa Strategia Onkologiczna. Celem programu realizowanego w latach 2020-2030 jest uświadamianie społeczeństwu, że „rak to nie wyrok”. Szczegóły przybliża dr n. med. Barbara Huras, onkolog, internista:
– To dokument, który został powołany i przyjęty uchwałą Rady Ministrów. Służyć ma temu, aby w naszym kraju poprawić wyniki leczenia oraz dane epidemiologiczne. Chodzi o to, żeby wpłynąć na ilość zachorowań na nowotwory złośliwe. Dokument jest wynikiem licznych analiz, a także apeli lekarzy, zajmujących się onkologią. Zachorowalność na nowotwory w Polsce wzrasta. Postawa społeczeństwa może być partnerem do poprawy tych wyników. Kodeks zawiera zalecenia, które dotyczą pierwotnej prewencji, zapobiegania i poprawy takich parametrów, na które człowiek ma wpływ (zachęcenie do braku palenia, utrzymywania prawidłowej masy ciała, aktywności fizycznej, przestrzegania prawidłowej diety, ograniczenie spożycia alkoholu).
Choć wiele założeń Narodowej Strategii Onkologicznej zostało wprowadzonych w życie, nad pozostałymi wciąż toczą się prace. Każdy z nas może jednak zastosować się do podstawowych zasad ostrożności, w celu zmniejszenia ryzyka zachorowalności.
W październiku rozmawiamy przede wszystkim o nowotworach piersi. Warto też dodać, że kobiety zmagające się z tego typu chorobą, mogą znaleźć pomoc w Stowarzyszeniu Częstochowskie Amazonki. Tam otrzymają odpowiednie wsparcie oraz porady w sprawie leczenia. Każdego roku Amazonki spotykają się również na Jasnej Górze, aby podziękować Matce Bożej za dar życia. Więcej na ten temat mówi prezes stowarzyszenia Elżbieta Markowska:
– To jest najważniejszy dzień w roku dla wszystkich kobiet po raku piersi oraz dla ich rodzin i przyjaciół. W tym roku spotkamy się na Jasnej Górze już po raz 24. Chcemy podziękować Matce Bożej za łaski, jakimi nas obdarza. Tegoroczne hasło pielgrzymki brzmi: „Do Maryi ze św. Józefem”.
Ogólnopolska Pielgrzymka Kobiet po Chorobie Nowotworowej odbędzie się 2 października. Mszy św. o godz. 11.00 przewodniczyć będzie bp Antoni Długosz.
ABK