PCz Rover Team przygotowuje się na kolejne zawody

We środę 6 kwietnia na Politechnice Częstochowskiej zaprezentowano marsjańskiego łazika oraz nowy skład uczelnianego zespołu Rover Team. Studenci przygotowują się do zawodów University Rover Challenge 2022, które odbędą się w dniach 1-4 czerwca na pustyni Utah w Stanach Zjednoczonych.

Do rywalizacji zgłosiło się 96 zespołów z całego świata. W finale weźmie udział 36 studenckich ekip z 10 krajów, w tym 4 z Polski. Dotychczasowe zmagania podsumował dr Dawid Cekus, który od 2014 roku opiekuje się zespołem Pcz Rover Team:

Studenci musieli wykonać naprawdę kawał dobrej roboty. Co roku trzeba wysłać tzw. „film kwalifikacyjny” do Stanów Zjednoczonych, na podstawie którego najlepsze zespoły się kwalifikują. Przez ostatni rok, próbowaliśmy jeździć troszeczkę w Olsztynie i w Parku Lisiniec, jednak myślę, że najważniejsze testy odbywać się będą przez najbliższy miesiąc.

Fot. Radio Fiat

Łazik w ostatnim czasie został wyposażony w system autonomicznego poruszania się. Pojazd dzięki wbudowanej kamerze potrafi odczytywać kody QR i samodzielnie wykonywać polecenia, które zostały w tych kodach zawarte. Ponadto studenci pracują nad modułem badania gleby, który pozwoli łazikowi na natychmiastowe zbadanie m.in. składu, wilgotności i zakwaszenia pobranej próbki. Przed zespołem stoi spore wyzwanie, jak jednak przekonuje odpowiedzialny za moduł geologiczny Łukasz Pałuszka, zespół jest zmobilizowany i pewny siebie:

Wiadomo, że ambicje zawsze są jak najwyższe. Chcemy tam pojechać i osiągnąć jak najwyższy cel. Wiadomo, że nie będzie to proste, bo jest 36 zespołów, które prezentują bardzo wysoki poziom. Pojechanie tam będzie wyzwaniem, ale trzeba sprostać wyzwaniom i postarać się o jak najwyższy cel. Myślę, że nie ma takiej rzeczy o którą byśmy się martwili. Na razie jesteśmy w fazie testów, ale myślę że wszystko będzie tak, jak powinno być.

Fot. Radio Fiat

PCz Rover Team jest dumą Politechniki Częstochowskiej. Prof. Norbert Szczygiol rektor Uczelni podkreślił, że zależy mu aby Politechnika dawała studentom możliwość nabycia nie tylko wiedzy teoretycznej ale i umiejętności praktycznych. Wyraził też nadzieję, że PCz Rover Team stanie się inspiracją dla studentów innych dziedzin:

Stawiamy na wszechstronne przygotowanie techniczne naszych studentów. Jest to program przewidziany na wiele lat do przodu, ale realizujemy go nieustannie. Liczę też, że inne koła naukowe i grupy studentów wezmą udział w zawodach gdzie też wykonuje się inne konstrukcje. Może to dać tym studentom duże szanse na znalezienie bardzo dobrej pracy w przyszłości.

Prof. Norbert Szygiol | Fot. Radio Fiat

Spektrum działania potencjalnych zespołów akademickich mogłoby być bardzo szerokie. W dziedzinie robotyki i automatyki studenci mogą budować bezzałogowe pojazdy latające np. we współpracy z Aeroklubem Częstochowskim lub manipulatory do pracy chirurgicznej. Poza tym studenci mogą konstruować roboty wsparcia górnictwa, które mogliby testować w szybach dawnych podczęstochowskich kopalni rud żelaza lub pojazdy eksploracji podwodnej, które swój „chrzest bojowy” mogłyby przejść na dnie zalanych glinianek np. w Parku Lisiniec. W kwestii podboju kosmosu w wielu krajach działają zespoły budujące rakiety, choć w tym względzie polskie prawo może być hamulcem rozwojowym dla akademickiej kreatywności.

PCz Rover Team osiągnął już bardzo wielki sukces. Pokazuje to, że Politechnika Częstochowska ma potencjał, by rywalizować z najlepszymi uczelniami technicznymi z całego świata. Najbliższe zawody w Stanach Zjednoczonych też z pewnością dostarczą częstochowskim studentom wielu powodów do dumy.

Skip to content