Politechnika Częstochowska zorganizowała spotkanie z zespołem Pcz Rover Team, który opowiedział o zmaganiach w tegorocznej edycji University Rover Challenge. Rywalizowały w nim 104 drużyny z całego świata. Zespół z Politechniki Częstochowskiej zajął 11 miejsce na 104 drużyny. Natomiast 98,13 pkt na 100 w misji naukowej okazało się 3. wynikiem na świecie.

O szczegółach zawodów mówi Damian Szymanek, programista oraz twórca sterowania tegorocznego łazika marsjańskiego:

– Zawody składają się z 4 dyscyplin. Pierwszą jest misja serwisowania sprzętu polegająca na realizacji zadań związanych z manipulacją, którą w warunkach marsjańskich musi zrobić za człowieka robot. Kolejna to misja autonomiczna, w której łazik dostaje informacje o trasie, jaką ma on przebyć. Bardzo dobrze wypadliśmy w oczach jurorów oraz innych zespołów, gdyż jurorzy byli zaskoczeni dużą prędkością naszego łazika w terenie.

Kolejne dwie misje podczas zawodów to misja biologiczna oraz misja związana z pomocą astronaucie:

– Misja biologiczna polega na pobieraniu oraz analizie 3 próbek gleby odbywających się na naszym łaziku i mających dać jednoznaczną odpowiedź na pytanie: czy tam było życie? Ostatnia misja to „Pomoc Astronaucie”. Polega ona na użyciu innych przyrządów umieszczonych na łaziku w sytuacji zgubienia zasięgu. Mieliśmy znaleźć skamielinę. To było tak trudne, że udało się ją znaleźć tylko 3 zespołom. Nam się nie udało.

Studenci Politechniki Częstochowskiej, którzy wywalczyli ten doskonały wynik to Cezary Kołodziejek, Maciej Kuczyński, Daniel Kucharski, Damian Szymanek, Łukasz Pałuszka, Mateusz Tądel i Antoni Wielgus, który opowiedział o przygotowaniach do zawodów:

– Nasze przygotowania polegały na spotkaniach w sali 16 Politechniki Częstochowskiej tzw. szesnastce. Tam jest nasz warsztat, gdzie pracowaliśmy nad naszym projektem od 2 lat – czyli technologią, biologią i programowaniem łazika.

Pozostali członkowie zespołu, którzy nie pojechali do USA, ale brali udział w pracach przygotowujących łazika do zawodów to: Jakub Moskalik, Kacper Kisiołek, Mateusz Nowak, Paweł Gorzałka i Kacper Dziembek. Całej ekipie Pcz Rover Team gratulujemy tak wspaniałego wyniku w tegorocznych zawodach i życzymy jeszcze większych sukcesów w kolejnych edycjach University Rover Challenge.

PCz Rover Team/ fot. Radio Fiat
Skip to content