W piątek, 27 maja, przy Centrum Wolontariatu i Streetworkingu Stowarzyszenia Agape przy ul. Piłsudskiego otwarta zostanie pierwsza Jadłodzielnia w Częstochowie.

Więcej o inicjatywie mówi Jan Strączyński ze Stowarzyszenia Wzajemnej Pomocy Agape:

– To jest pierwsza jadłodzielnia, czyli taka przestrzeń, w której każdy może podzielić się jedzeniem z każdym. Jest to pierwsza jadłodzielnia w Częstochowie, głównie z inicjatywy fundacji Rething, którą reprezentuje Małgorzata Terrero-Rozmus. Właśnie z ich inicjatywy, ale również przy współudziale kilku innych organizacji. […] Wszyscy razem chcemy przyczynić się do tego żeby przeciwdziałać marnowaniu się żywności w gospodarstwach domowych. 

Istota jadłodzielni jest prosta i każdy mieszkaniec Częstochowy może pomóc w tym przedsięwzięciu.

– Jakby sama idea jadłodzielni jest bardzo otwarta. Czyli ta przestrzeń, która będzie przy ul. Piłsudskiego, wejście od strony ul. Piotrkowskiej, będzie otwarta całodobowo dla każdego. Każdy może podzielić się żywnością z każdym, także przynosimy żywność. Będzie to też określone w regulaminie, bo nie każdego rodzaju żywność, chociaż większość produktów będzie można tam umieszczać.

Każdy mieszkaniec Częstochowy, który potrzebuje pomocy żywnościowej może skorzystać i wziąć z lodówki potrzebne dla siebie produkty. Wolontariusze będą sprawdzać, czy nie ma produktów przeterminowanych oraz czy zostały umieszczone zgodnie z ustalonymi zasadami.

Skip to content