Pierwszy weekend lipca w opinii służb

129 telefonicznych zgłoszeń o interwencję, liczne kolizje drogowe i wypadki – tak wyglądał pierwszy weekend lipca na terenie Częstochowy i regionu. Choć służby interweniowały wielokrotnie, do śmiertelnych zdarzeń nie doszło.

Od 2 lipca częstochowska policja odnotowała 3 wypadki drogowe z udziałem rowerzystów oraz samochodów osobowych. W pierwszym z wypadków uczestniczył 29-letni kierowca Hondy, który doprowadził do zderzenia czołowego z 52-letnia kobietą, poruszającą się pojazdem marki Opel. Szczegóły piątkowego zdarzenia, a także innych, do których doszło w miniony weekend przedstawia asp. sztab. Marta Kaczyńska z Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie:

– Oboje kierowcy odnieśli ciężkie obrażenia i zostali przewiezieni do szpitala. Drugie zdarzenie miało miejsce 4 lipca na skrzyżowaniu ulic Sobieskiego i Nowowiejskiego. Kierujący pojazdem Fiat nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu pojazdowi typu autobus GTV, kierowanym przez 38-letniego mężczyznę, doprowadzając do zderzenia pojazdów. W wyniku tego zdarzenia obrażeń doznali oboje uczestnicy wypadku. Do kolejnego zdarzenia doszło także 4 lipca wieczorem w miejscowości Kruszyna. Kierujący pojazdem 24-latek, będąc w stanie nietrzeźwości, podczas manewru wyprzedzania, doprowadził do zderzenia z 16-letnią rowerzystką.

W wyniku zdarzenia rowerzystka odniosła wielonarządowe obrażenia ciała i obecnie przebywa w szpitalu. Stan zdrowia dziewczyny jest bardzo poważny. Przez cały weekend częstochowscy policjanci ujawnili również 219 wykroczeń w ruchu drogowym, w tym 143 za przekroczenie dozwolonej prędkości. Funkcjonariusze zatrzymali także 4 kierowców, będących w stanie nietrzeźwości.

Pracowity weekend mieli również częstochowscy strażnicy miejscy. Jak tłumaczy rzecznik Straży Miejskiej w Częstochowie Artur Kucharski, pomimo różnych interwencji weekend można uznać za dość spokojny:

– Dyżurni częstochowskiej Straży Miejskiej przyjęli 129 telefonicznych zgłoszeń o interwencję. Najwięcej zgłoszeń dotyczyło zakłócania spokoju i porządku publicznego oraz spożywania alkoholu w miejscach publicznych. Było to łącznie 51 zdarzeń. Przez 3 dni pracownicy Straży Miejskiej z Referatu ds. Monitoringu Wizyjnego przeprowadzili 17 obserwacji, które wymagały interwencji służb. Oprócz interwencji zgłoszonych przez mieszkańców Częstochowy strażnicy podejmowali również własne działania podczas służby patrolowej.

W miniony weekend wielokrotnie interweniowali również częstochowscy strażacy. – Na terenie powiatu odnotowaliśmy 38 interwencji zastępów jednostek ochrony przeciwpożarowej – tłumaczy st. kpt. Marcin Pudło z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie:

– Były to pożary, 29 miejscowych zagrożeń oraz 1 alarm fałszywy. Miejscowe zagrożenia to obecnie w wielu przypadkach aktywność owadów błonkoskrzydłych, które coraz częściej bytują w pobliżu naszych mieszkań. Stwarzają zagrożenie zarówno dla dzieci, jak i dorosłych.

Straż pożarna przypomina również, że w przypadku pogorszenia się warunków atmosferycznych i wystąpienia burzy, należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Najważniejsze to wyłączyć wszelkie sprzęty elektroniczne. Druga kwestia to usunięcie przedmiotów, które mogłyby zostać porwane przez wiatr z balkonu czy podwórka. Istotne jest również zamknięcie w budynku wszystkich okien i drzwi.

ABK

Skip to content