Podsumowanie 14. konferencji naukowej „Mały pacjent w centrum uwagi”

W poniedziałek 13 listopada w Teatrze im. Adama Mickiewicza w Częstochowie po raz 14. odbyła konferencja naukowa, poświęcona tematyce neonatologii i medycyny prenatalnej. Organizatorem konferencji jak co roku jest śląski oddział Polskiego Towarzystwa Neonatologicznego, we współpracy z Wojewódzkim Szpitalem Specjalistycznym im. Najświętszej Maryi Panny.

Konferencja naukowa obejmowała m.in. wykłady ściśle dotyczące medycyny prenatalnej oraz neonatologicznej. Więcej o tegorocznej edycji spotkania mówi organizatorka dr Jolanta Warzycha z Oddziału Neonatologicznego Szpitala na Parkitce, inaugurująca wydarzenie swoim wykładem: – Nasze spotkania są tematycznie związane zawsze z najmłodszymi, a dokładniej tymi urodzonymi przedwcześnie, poniżej 37 tygodnia życia płodowego. Cykl konferencji naukowych rozpoczęliśmy w 2010 roku, jako formę wsparcia dla matek, ojców i całych rodzin, poprzez edukowanie lekarzy pediatrów, którzy opiekują się ich dziećmi. Naszym celem jest edukacja oraz tłumaczenie, w jaki sposób i na jakim etapie rozwijają się zmysłu u dziecka.

W swoim wykładzie inauguracyjnym tegoroczną Konferencję dr Warzycha zwróciła uwagę na liczne zagadnienia z dzieciny neonatologii, czyli specjalizacji zajmującej się profilaktyką, diagnozowaniem i leczeniem schorzeń u noworodków. Nie był to jednak jedyny temat wykładu: – Na tegorocznym wykładzie starałam się powiedzieć, poza tematami neonatologicznymi, o patriotycznej karcie szpitala Najświętszej Marii Panny. Ponadto przypomniałam sylwetkę prof. Władysława Biegańskiego, który zrobił naprawdę wiele dla częstochowskiej medycyny.

Jak przekonuje dr Warzycha, tematy neonatologiczne oraz sylwetka Władysława Biegańskiego nie były jedynymi kwestiami, poruszonymi w trakcie inauguracyjnego wykładu: – W wykładzie podkreśliłam także znaczenie małego człowieka, który waży czasami 500 gramów, 600 lub 1000. Człowieka, który ma już mowę ciała. Moim zdaniem można godzinami stać przy inkubatorach i podziwiać jakie miny stwarzają maluchy, jak się uśmiechają i denerwują.

Na Konferencję zostało zaproszonych wielu znamienitych gości oraz specjalistów pediatrii. Jednym z nich był prof. Jerzy Szczapa z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, który poprowadził wykład dot. zagrożeń dla matki oraz dziecka, związanych z zakażeniem łona: – Mówiłem o moim zdaniem bardzo ważnym zagadnieniu, jakim jest problem zakażeń, których jest niezmiennie duży odsetek, około 5% wszystkich ciąży. Jest to rzeczywisty problem, ponieważ powikłania mogą pojawić się nie tylko u noworodków, ale i dzieci w późniejszym okresie życia, nawet do 5 roku, co przejawia się, chociażby zaburzeniami ze spektrum autyzmu.

Jednym z miejsc, dzięki któremu można zabezpieczyć ciążę, jest Oddział Neonatologiczny w Szpitalu im. NMP w Częstochowie, który istnieje już od 32 lat. Jak podkreśla dr Warzycha, dzięki temu oddziałowi możliwa jest skuteczna opieka nad najmłodszymi: – Oddział Neonatologii na Parkitce jest rówieśnikiem Radia Fiat. Powstał bowiem w czerwcu 1991 roku, a radio w sierpniu, przed Światowymi Dniami Młodzieży. Tak jak radio odnosi swoje sukcesy, tak nasz oddział również. Czasem większe, czasem mniejsze, ale robimy to tylko i wyłącznie dzięki opiece nad najmniejszymi dziećmi.

Podczas wykładów poruszano ponadto zagadnienia związane m.in. z karmieniem piersią, ryzykiem chorobowym i nowymi technologiami w medycynie neonatologicznej.

Skip to content