Rok 2022 będzie się kojarzyć mieszkańcom Częstochowy z pomocą Ukrainie, kontrowersjami wokół przebudowy al. Wojska Polskiego oraz niemożnością rozstrzygnięcia przetargu na dostawę energii elektrycznej dla podmiotów miejskich. Z drugiej jednak strony, wspaniałą aktywnością wyróżnił się Uniwersytet im. Jana Długosza, który dzięki determinacji prof. Anny Wypych-Gawrońskiej i jej zespołu, odważnie wkracza do elity polskich uczelni wyższych. Co jeszcze się wydarzyło w mijającym roku, o czym powinniśmy pamiętać?

Styczeń

W rok 2022 wkroczyliśmy z niemiłą niespodzianką ze strony polityków: od 1 stycznia zaczął obwiązywać nowy taryfikator mandatów w ruchu drogowym. Pierwszym ukaranym przez częstochowską policję według nowych stawek został nietrzeźwy rowerzysta z Witkowic w gm. Kłomnice, na którego nałożono mandat w wysokości 2500 złotych. Nieco ponad tydzień później kibice częstochowskiego Rakowa odetchnęli z ulgą – Marek Papszun poinformował na swojej stronie internetowej, że zostaje w Częstochowie na kolejny sezon. 11 stycznia po raz pierwszy przedstawiciele różnych częstochowskich środowisk wystąpili w obronie gmachu Dworca Głównego PKP, wobec którego przewoźnik planował wyburzenie i zastąpienie go nowym, mniejszym budynkiem.

17 stycznia prezes firmy Demar ze Mstowa – Marek D. – został aresztowany przez Żandarmerię Wojskową pod zarzutem sprzedania Wojsku Polskiemu 150 tysięcy par butów, wykonanych z kiepskiej jakości materiałów. 24 stycznia, w budynku Klubu Spółdzielczego CSM „Nasza Praca” przy ul. Broniewskiego otwarto Instytut Małego Lotnictwa, działający pod auspicjami Aeroklubu Częstochowskiego. Młodzi miłośnicy lotnictwa mogą tam doskonalić swoją wiedzę inżynieryjną, konstruując modele.

Również 24 stycznia wojewoda śląski uchylił uchwałę częstochowskiej Rady Miasta, która nakładała na właścicieli nieruchomości obowiązek m.in. odśnieżania chodników w miejscach, gdzie dopuszczony jest na nich postój lub parkowanie samochodów albo koszenia trawy i przycinania innej roślinności, która rośnie wzdłuż chodnika. Wojewoda wykazał łącznie 9 przekroczeń prawa, za które uchylił całą uchwałę.

Ponadto w styczniu wydano karcianą grę edukacyjną, poświęconą historii Rakowa Częstochowa, Olsztyn po 152 latach odzyskał prawa miejskie, rozpoczęto też budowę fundamentów nowej estakady nad Aleją Pokoju, a na autostradzie A1 na wysokości Lubojenki, podczas jazdy, z nieznanych przyczyn zmarł kierowca TIR-a, który na szczęście zdążył wyhamować maszynę zanim całkowicie stracił przytomność. Końcówka stycznia obfitowała w porywiste wiatry.

Luty

Na początku lutego Częstochowę obiegła informacja o sprzedaży budynku Merkurego spółce Cognor Holding z Poraja. Firma przygotowuje się obecnie do wyburzenia budynku, natomiast zabytkowy neon trafi prawdopodobnie do Muzeum Neonów w Warszawie.

10 lutego ogłoszono zaginięcie Aleksandry i Oliwii Wieczorek – matki i córki, których przez ponad tydzień szukała cała Częstochowa. 21 lutego odnaleziono ich ciała w Romanowie k. Kamienicy Polskiej. Zostały zamordowane przez znajomego.

Ponadto w lutym rozpoczęto prace remontowe w starej guzikarni dawnego Polgalu przy ul. Ogrodowej w Częstochowie, która ma zostać przekształcona w apartamentowiec. Dworzec kolejowy w Radomsku zyskał nowego patrona w osobie kpt. Stanisława Sojczyńskiego ps. „Warszyc”, a do Polski przeprowadził się wilk z Austrii, który znalazł siedlisko w lasach pod Lublińcem, by następnie w kwietniu przeprowadzić się do Nadleśnictwa Kłobuck.

Marzec

Marzec z kolei upłynął pod hasłem pomocy i solidarności z walczącą Ukrainą. Poza tym 15 marca przywrócono w MPK możliwość kupienia biletu u kierowcy i motorniczego. 16 marca Sąd Rejonowy w Częstochowie umorzył śledztwo ws. obrazy uczuć religijnych – sędzia uznał, że obraz Matki Bożej i Dzieciątka Jezus w „tęczowych” aureolach LGBT nie obraża jego uczuć religijnych. Pod koniec marca policjanci zatrzymali dwóch kierowców, którzy na al. Bohaterów Monte Cassino urządzili sobie nielegalny wyścig. Połączono ścieżką rowerową Olsztyn z Porajem, a w Częstochowie rozpoczęto eksperyment z odblaskowymi ludzikami przy przejściach dla pieszych. Zniesiono także obowiązek noszenia maseczek.

Kwiecień

Kwiecień rozpoczęliśmy w Radiu Fiat od żartu, dotyczącego budowy drugiego aquaparku w Częstochowie. Następne doniesienia już niestety żartem nie były. 4 kwietnia światło dzienne ujrzała sprawa prowadzona przez kłobucką policję. W gminie Wręczyca Wielka znaleziono cztery osoby, które zmarły po zatruciu się alkoholem niewiadomego pochodzenia. Jak się okazało po znalezieniu źródła alkoholu, liczba zatruć była o wiele większa i sięgnęła swoim obszarem południa województwa śląskiego. Następnie w związku ze wzrostem cen materiałów budowlanych, rozpoczęły się kłopoty przy przebudowie al. Wojska Polskiego, które zakończyły się 14 kwietnia zerwaniem kontraktu między Miejskim Zarządem Dróg a konsorcjum Nowak-Mosty. Dobre wiadomości pojawiły się pod koniec miesiąca, gdy 25 kwietnia podczas konferencji prasowej na UJD wstępnie zapowiedziano wystartowanie w Częstochowie kierunku lekarskiego już od nowego roku akademickiego.

Maj

W połowie maja po raz pierwszy dowiedzieliśmy się o planach częstochowskiego Magistratu, dotyczących zagospodarowania doliny Warty. Pomysł spotkał się z początkowym entuzjazmem mieszkańców, ale i z falą pytań oraz wątpliwości ekologów. Ponadto w maju Wojskowa Komenda Uzupełnień zmieniła nazwę na Wojskowe Centrum Rekrutacji, podpisano umowę na budowę obwodnicy Koziegłów, a wojewódzka policja wzięła pod lupę Wydział Geodezyjny Starostwa Powiatowego w Kłobucku, w związku z korupcją i nielegalnymi decyzjami administracyjnymi. Poza tym Stowarzyszenie Agape uruchomiło pierwszą w regionie Jadłodzielnię.

Czerwiec

Czerwiec zaczął się w Częstochowie od pożaru w szpitalu przy ul. PCK, który przyniósł ofiary śmiertelne. Poza tym w czerwcu spółka Tauron ustawiła w Częstochowie 10 stacji ładowania samochodów elektrycznych.

Lipiec

Lipiec został rozpoczęty odsłonięciem ławeczki w al. NMP, poświęconej Piotrowi Machalicy. Następnie mierzyliśmy się z największą suszą hydrologiczną od 100 lat, Raków zdobył Superpuchar Polski, pokonując w finałowym meczu Lecha Poznań 2:0, a Politechnika Częstochowska zyskała maskotki – Poli i Techa. W częstochowskich Alejach drzewa rosnące w donicach zaczęły wysychać, a między ławkami zaczęły harcować szczury. Miejski Zarząd Dróg po trzech miesiącach wyłonił nowego wykonawcę przebudowy al. Wojska Polskiego, którym została spółka NDI.

Sierpień

Na początku sierpnia po ponad dwuletniej przerwie, do dyspozycji turystów oddano jasnogórską wieżę, a do parafii św. Zygmunta przybył EwangeliBus. Urząd Miasta po dwóch latach przypomniał sobie, żeby sprzedać Dom Księcia, jednak po raz trzeci bezowocnie. Nowym dyrektorem Teatru im. Adama Mickiewicza został Olaf Lubaszenko. Po – prawdopodobnie katastrofie ekologicznej w Odrze – na zawierciańskim odcinku Warty także znaleziono śnięte ryby. Badania wykluczyły jednak obecność rtęci w rzece. Po lipcowych suszach, IMGW zaczęła ostrzegać przed lokalnymi podtopieniami uspokajając, że oba zjawiska są w Polsce czymś naturalnym. Pod koniec miesiąca zaprezentowany został nowy sztandar m. Częstochowy.

Wrzesień

Wrzesień zaczęliśmy dożynkami, połączonymi z 31. Krajową Wystawą Rolniczą, a Uniwersytet Jana Długosza był gospodarzem 22. konferencji naukowej „Kryształy Molekularne”. Natomiast pod koniec września studenci UJD przeprowadzali pomiary hałasu podczas meczu Polska – Holandia na Stadionie Narodowym.

Październik

W październiku Raków zaprezentował swoją nową maskotkę: rycerza o czerwono-niebieskich barwach herbowych. Olaf Lubaszenko zrezygnował z funkcji dyrektora Teatru – w tle problemy komunikacyjne z władzami miasta. Na Jasnej Górze prowadzono prace konserwatorskie, obejmujące iglicę wieży – po raz pierwszy w historii użyto do tego zadania śmigłowiec. W połowie października ks. Marek Bator, dyrektor częstochowskiej Caritas, odebrał Srebrną Odznakę Honorową za zasługi dla województwa śląskiego. Ponadto w końcu, po ponad 19 miesiącach robót, oddano do użytku kilometrowy odcinek ul. Złotej w Częstochowie. W parafii św. Jana Chrzciciela w Złotym Potoku odkryto, że tamtejsze organy mogą być najstarszym w pełni sprawnym tego typu instrumentem w Polsce. Natomiast wskutek głupiego żartu dwóch nastolatków, podziemia Starego Ratusza zostały zalane tysiącami litrów wody, generując straty idące w dziesiątki tysięcy złotych.

Listopad

Początek listopada oprócz Dnia Wszystkich Świętych przyniósł także odejście śp. Bogumiły Kulik, ostatniej uczestniczki Powstania Warszawskiego, która zaraz po wojnie osiedliła się w Częstochowie. MPK przywróciło kursy tramwajowe na Kucelin. Przez dwa miesiące, przyzwyczajenia oraz nieuważność kierowców samochodów osobowych i ciężarowych zaowocowała wieloma wypadkami z udziałem tramwajów w tamtym rejonie. W listopadzie wznowiono także prace na częstochowskim odcinku DK91, co wiązało się z zamknięciem al. Wojska Polskiego i wpuszczeniem ruchu tranzytowego do centrum miasta. Częstochowski Magistrat zaapelował do miejskich instytucji o oszczędność prądu, w związku nierozstrzygnięciem przetargu na jego dostawę. Władze miasta podały także do wiadomości projekt budżetu na 2023 rok, zakładający wzrost długu publicznego z 654 do 733 milionów złotych. Ostatecznie w połowie grudnia przyjęto budżet zakładający dług na poziomie ponad 850 milionów złotych.

Grudzień

Pierwszy tydzień grudnia rozpoczął się z hukiem: do siedziby MPK, w związku z przebudową linii tramwajowej przez spółkę NDI, weszło Centralne Biuro Antykorupcyjne. Miasto kontynuując oszczędności, zaczęło wyłączać uliczne oświetlenie. Na UJD odbyła się konferencja naukowa, poświęcona częstochowskim regionalizmom językowym, a nieco ponad tydzień później Uczelnia otworzyła symulacyjną salę rozpraw, w której studenci prawa będą doskonalić umiejętności sądowe. Na Starym Rynku, podczas odśnieżania ciągnik z piaskarką wjechał na fontannę wbudowaną w płytę placu. Instalacja uległa zarwaniu. Ponadto jeden z naczelników Centrum Usług Komunalnych został nagrodzony przez miejskich aktywistów Zielonym Wałkiem. Natomiast Miejski Zarząd Dróg zrealizował inwestycję, polegającą na ustawieniu przy przejściach dla pieszych dziesięciu odblaskowych ludzików za kwotę ponad 100 tysięcy złotych.

Gdyby nie wojna na Ukrainie, rok 2022 byłby zwykłym rokiem. Sytuacja za wschodnią granicą pokazała, że częstochowianie są ludźmi o otwartych sercach, ale za to częstochowska infrastruktura w ogóle nie jest przygotowana na działania wojenne i naloty bombowe. Jeśli chodzi o miejski samorząd, to oczywiście wszystko było „sukcesem” lub przynajmniej „nie było winą władz samorządowych”. Kilka rzeczy się jednak nie udało… Do tej pory, mimo uchwały Rady Miasta, nie rozebrano pomnika Armii Czerwonej na Cmentarzu Kule. Nie wiadomo też, co się stało z jednym z „Londyńczyków”, który Częstochowa kupiła w 2018 roku za 300 tysięcy złotych. Czy dowiemy się tego w nadchodzącym roku? Czas pokaże.

Skip to content