W miniony weekend policja w Częstochowie wystawiła pierwsze mandaty związane z nieprzestrzeganiem obywatelskiej kwarantanny. Mimo publicznego zakazu poruszania się (z wyjątkiem sytuacji, które są niezbędne, jak np. zakupy), wiele osób w okresie świątecznym zbagatelizowało obostrzenia zalecone przez rząd.

W okresie świątecznego weekendu częstochowska policja wręczyła kilkadziesiąt mandatów za poruszanie się po mieście w nieuzasadnionych sytuacjach.

– W wielkanocny weekend mundurowi przeprowadzili ponad 500 interwencji, ukarali mandatami karnymi 27 osób, które w sposób rażący naruszyły przepisy mające na celu walkę z pandemią koronawirusa. Na drogach miasta i powiatu doszło do 29 kolizji, a częstochowska drogówka zatrzymała 7 nieodpowiedzialnych kierowców, którzy będąc pod wpływem alkoholu, wsiedli za kierownicę swoich samochodów – tłumaczył oficer prasowy asp. Sabina Chyra-Giereś z komendy Miejskiej Policji w Częstochowie.

W ciągu czterech świątecznych dni Straż Miejska odebrała 127 telefonicznych połączeń z prośbą o pomoc. W Wielkanoc było to 26 zgłoszeń, natomiast w poniedziałek – tylko 14.

– Najwięcej telefonicznych zgłoszeń dotyczyło zakłócania spokoju i porządku publicznego oraz spożywania alkoholu w miejscach publicznych. Przez cztery dni było to łącznie 70 zdarzeń: w tym w świąteczną niedzielę 18, a w świąteczny poniedziałek tylko 11. Częstochowscy strażnicy miejscy interweniowali też wobec osób nieletnich, które bez obowiązkowej opieki dorosłych opuszczały domy czy mieszkania. Oprócz tego strażnicy miejscy patrolowali ulice Częstochowy i dbali o zachowanie spokoju i porządku publicznego. Funkcjonariusze obserwowali czy nie dochodzi do aktów dewastacji, włamań, bójek, kradzieży itp. W ciągu minionych czterech dni pracownicy Straży Miejskiej z referatu ds. monitoringu przeprowadzili 10 obserwacji, które wymagały interwencji służb – podał Artur Kucharski, rzecznik Straży Miejskiej w Częstochowie.

Okres Świat Wielkiej Nocy był także pracowitym czasem dla częstochowskich strażaków.

– Od piątku 10 kwietnia do poniedziałku 13 kwietnia jednostki ochrony przeciwpożarowej interweniowały aż 127 razy. 61 zdarzeń miało miejsce na terenie Częstochowy, a 66 w powiecie. Niestety ponownie największą liczbę interwencji stanowiły pożary suchych traw i nieużytków rolniczych, których było ponad 70. Ponadto strażacy interweniowali przy 45 miejscowych zagrożeniach oraz czterech alarmach fałszywych – mówił Naczelnik Wydziału Operacyjno-Szkoleniowego Kamil Dzwonnik z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie.

Od początku roku do 14 kwietnia Straż Pożarna w Częstochowie interweniowała 1923 razy i jest to o 81 zdarzeń więcej, niż w analogicznym okresie 2019 roku.

BNO

Skip to content