Pogoda na jurze – turysto uważaj!

Opady deszczu/Foto. radio Fiat

Za sprawą napływającego powietrza polarno-morskiego możemy w najbliższych dniach spodziewać się wyraźnego ocieplenia. W związku z tym czekają nas dalsze topnienia pokryw śnieżnych, co w warunkach jury krakowsko-częstochowskiej może być szczególnie niebezpieczne dla odwiedzających. Niewykluczone są także opady marznącego deszczu, czy gołoledzi.

Rafał Kulas – naczelnik Wydziału Zarządzania Kryzysowego, Ochrony Ludności i Spraw Obronnych ostrzega wszystkich turystów, przed takimi zagrożeniami jak złamania czy obicia.

Obecna pogoda jest zagrożeniem także dla służb ratunkowych, które mają obecnie bardzo ograniczony czas reakcji, co w geograficznych realiach jury stanowi dodatkową przeszkodę, dlatego ratownicy podnoszą, by zawsze nosić przy sobie telefon komórkowy, a także ubierać się odpowiednio do planowanej trasy wycieczki, tak by zminimalizować ryzyko wystąpienia kontuzji.

Jak podaje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej region Częstochowy w najbliższych dniach może spodziewać się wyraźnego ocieplenia, kulminacją zaś będzie niedziela, kiedy to termometry mają wskazywać aż dziewięć stopni celsjusza. To z kolei może prowadzić do lokalnych podtopień czy osunięć terenu.