„Polacy nie gęsi, iż swój język mają” – Dzień Języka Ojczystego

21 lutego to Dzień Języka Ojczystego. W Polsce święto obchodzimy od 2005 roku, jednak zostało ustanowione 6 lat wcześniej, bo w 1999 roku przez UNESCO. 

Polonistka z VII LO w Częstochowie, Beata Gendek-Barhoumi zdradza, jakie błędy popełniane są najczęściej przez użytkowników języka polskiego:

Powtórzenia i nadużywanie zaimków. Często da się usłyszeć takie słowa, jak „poszłem”, „kordła”. Sporo jest także błędów słowotwórczych, zdarza się, że na podstawie rzeczowników takich jak np. miłość, poprzez dołączanie sufiksów powstają takie słowa, jak „upartość”.

W jaki sposób pielęgnować nasz język ojczysty? Jeden ze sposobów, które podsuwa Gendek-Barhoumi, jest niezwykle prosty i przyjemny:

Powinniśmy starać się rozbudzać zainteresowanie polszczyzną – językiem niezwykle trudnym, nie tylko dla obcokrajowców, ale także dla użytkowników języka polskiego. Świetnym sposobem jest także rozbudzanie miłości do literatury, szczególnie wielkich mistrzów – Mickiewicza czy Kochanowskiego.

Zapytaliśmy uczniów VII LO, jakie jest ich ulubione słowo w języku polskim. Podali oni takie słowa, jak nadzieja, wiara, książka, biblioteka, pióro, sreberko, bąbelek, ambiwalentny, sen, wakacje, rabarbar. Gendek-Barhoumi podsumowała sondę, przeprowadzoną wśród uczniów.

– To piękne, że najwięcej jest słów, które określające wartości. Drugie skojarzenie, to słowa, wyrażające to, za czym uczniowie tęsknią, czego pragną. Są też słowa wyrażające pasje. Mamy też słowa, które zwyczajnie ładnie brzmią. Mamy też słowa trudne.

Warto pielęgnować język ojczysty. Często jego niepoprawność w mowie czy w piśmie wśród młodzieży jest spowodowana nadużywaniem slangu, który narzuca często błędne formy wyrazów. Spory wpływ na poprawność ma także napływ anglicyzmów.

LN

Skip to content