Czym na co dzień zajmuje się policjant? Odpowiedź na to pytanie usłyszeli mali uczniowie z przedszkola Klub Kubusia Puchatka. W ramach projektu współrealizowanego z Wydziałem Zdrowia Urzędu Miasta częstochowska Policja prowadziła zajęcia edukacyjne w stadninie koni „Lambada”.

O szczegółach poniedziałkowego spotkania mówi mł. asp. Marta Kaczyńska, zastępca naczelnika Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie:

– Spotkania oraz uroczystości z udziałem dzieci cieszą się sporym zainteresowaniem. My również mamy możliwość pokazania pracy Policji, ale z własnej strony. Podczas takich zajęć dzieje się wiele ciekawych rzeczy.

Wydarzenie skierowane do dzieci odbyło się w ramach prowadzonych od dawna przez częstochowską Policję działań profilaktycznych – dodaje mł. asp. Kamil Sowiński z Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji:

– Dzisiaj mamy okazję spotkać się w ramach działań profilaktycznych prowadzonych wspólnie z Wydziałem Zdrowia Urzędu Miasta. Chodzi tu o przeciwdziałanie uzależnieniom i narkomanii. Te działania zaplanowane są na cały rok zarówno z Urzędem Miasta, jak i Starostwem Powiatowym. Zajęcia prowadzimy w przedszkolach oraz starszych grupach. Prelekcje oraz różne spotkania przeprowadzamy też z nauczycielami oraz rodzicami dzieci. Oprócz prelekcji są to też różne warsztaty oraz kampanie. Dzisiaj spotykamy się właśnie w ramach jednej z takich kampanii. Jest to kampania „Kręci mnie sport, nie używki”.

W czasie spotkania w „Lambadzie” dzieci obserwowały zespół policji konnej, poznając jednocześnie tajniki jego pracy. O wszystkich ciekawostkach opowiadał przedszkolakom mł. asp. Przemysław Wiza, kierownik ogniwa konnego Wydziału Prewencji KMP w Częstochowie:

– Ogniwo konne powstało 2 lata temu. Dokonała się fuzja dwóch zespołów konnych – częstochowskiego oraz chorzowskiego. Konie zostały przeniesione z Chorzowa do Częstochowy. Ogniwo liczy obecnie 12 koni. Służymy na terenie całego Śląska.

Pomimo niesprzyjającej pogody dzieci spędziły w staninie koni udany czas:

Widziałam piękne konie. Bardzo fajne i duże. Później przeskakiwały przez drewienka – mówi Zosia.
A ja widziałem zwinięte duże siano i wozy policyjne – dodał Staś.
Bardzo się cieszymy, że możemy tu dzisiaj być. Dzieci zobaczyły wiele ciekawych rzeczy – tłumaczy Dorota Dróżdż, nauczyciel z przedszkola Klub Kubusia Puchatka w Częstochowie.

Częstochowska Policja aktywnie włącza się w inicjatywy mające na celu poprawę bezpieczeństwa mieszkańców miasta i powiatu. Oprócz spotkań z przedszkolakami policjanci z Wydziału Prewencji prowadzą prelekcje także dla uczniów szkół podstawowych oraz starszych. Niedawno o tajnikach swojej pracy opowiadali dzieciom i młodzieży z Zespołu Szkół Specjalnych nr 23 im. Janusza Korczaka.

ABK

Skip to content