Policjanci z Częstochowy, przy wsparciu mundurowych z garnizonu śląskiego, zabezpieczali w niedzielę, 16 czerwca zgromadzenia, które odbywały się w centrum miasta. Porządku i bezpieczeństwa strzegło kilkuset funkcjonariuszy. Policja nie odnotowała poważniejszych zdarzeń i naruszeń przepisów prawa.

W niedzielne popołudnie w Częstochowie odbył się Marsz Równości, w którym wzięło udział około 600 uczestników. Podobna liczba osób próbowała zakłócić marsz, manifestując antagonistyczne poglądy. Mundurowi dbali o to, by nie dopuścić do bezpośredniej konfrontacji zgromadzeń o odmiennych poglądach.

Policjanci wylegitymowali około 100 osób. Kilka osób próbujących przeszkodzić w przebiegu legalnego zgromadzenia zostało ukaranych mandatami karnymi. Mundurowi wyjaśniają również zgłoszenia dotyczące obrazy uczuć religijnych, propagowania ustroju totalitarnego oraz publicznego znieważenia znaków i symboli narodowych. Na miejscu obecny był również policyjny zespół medyczny, który czuwał nad bezpieczeństwem osób. Zespół udzielił pomocy przedmedycznej dwójce małoletnich osób.

Jak wynika z ustaleń policji, dzieci znajdowały się w miejscu interwencji policjantów wobec agresywnych i niepodporządkowujących się poleceniom mężczyzn. Pomimo wezwania do opuszczenia miejsca działań policji przez osoby postronne opiekunowie wraz z dziećmi nie oddalili się i zostali narażeni na podrażnienie oczu w wyniku zastosowanego w stosunku do agresorów gazu łzawiącego.

Marsz Równości odbył się zgodnie z założeniami. Ważną rolę w zabezpieczeniu odegrali również policjanci z Zespołu Antykonfliktowego Policji, którzy byli tam, gdzie dochodziło do nieporozumień i utarczek słownych, nie dopuszczając do zaognienia konfliktów. Dzięki temu nie doszło do poważniejszych naruszeń prawa.

źródło: KMP w Częstochowie

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content