Politechnika Częstochowska uruchomiła „Fabrykę Pomysłów”

W poniedziałek 20 listopada w gmachu Biblioteki Głównej Politechniki Częstochowskiej uroczyście uruchomiono „Fabrykę Pomysłów”, czyli wyznaczonego fragmentu kompleksu, który dedykowany jest wymianie pomysłów, dyskusji oraz promocji pracy zespołowej.

Otwarcie przearanżowanej kondygnacji biblioteki, nazwanej „Fabryką Pomysłów” zgromadziło wielu znamienitych gości, w tym władze uczelni oraz przedstawicieli władz miasta. Jednym z uczestników otwarcia był prof. Norbert Sczygiol, rektor Politechniki Częstochowskiej, dla którego nowa przestrzeń ma być kuźnią pomysłów: – Jestem zdania, że w tej chwili dobre pomysły rodzą się z dyskusji. Kiedyś nazywano to burzą mózgów. Czasami wychodzi się od bardzo głupich pomysłów, nierealnych, a potem się okazuje, że czasami małe poprawki do pierwszej myśli dają wspaniały efekt. Taka przestrzeń do wymiany poglądów na pewno się przyda.

Podobnego zdania jest prof. Jerzy Wysłocki, prorektor ds. Nauki, który uważa, że otwarcie „Fabryki Pomysłów” tchnie nowego ducha w bibliotekę oraz uatrakcyjni ją dla młodych ludzi, nie tylko studentów: – Na pewno jest to spore wydarzenie, ponieważ staramy się wtłoczyć nowe życie w te wydawałoby się stare, skostniałe mury. Biblioteka młodym ludziom kojarzy się tylko i wyłącznie z książkami, z czymś, co już nie jest związane z komputerami, z informatyką. I dlatego chcemy, żeby te mury były odwiedzane przez studentów, pracowników, mieszkańców. Stąd ta inicjatywa.

Dagmara Bubel, dyrektora biblioteki, zaznacza, że projekt, chociaż przygotowany głównie z myślą o studentach, jest otwarty dla wszystkich mieszkańców Częstochowy i regionu, niezależnie od wieku: – „Fabryka Pomysłów” została stworzona przede wszystkim z myślą o studentach oraz pracownikach Politechniki Częstochowskiej, ale także z myślą o otoczeniu lokalnym i edukacyjnym regionu miasta Częstochowy. Fabryka promuje techniki pracy i dyskusji grupowej, której uczestnicy w sposób spontaniczny kreować będą różne rozwiązania poszczególnych problemów. Przestrzeń została zaprojektowana zgodnie z nurtem uniwersalnym, ma na celu zatem aktywizację i integrację zespołu, w celu wykreowania jak największej ilości pomysłów.

W których godzinach gmach będzie dostępny dla ludzi zewnątrz? – „Fabryka Pomysłów” będzie dostępna w godzinach pracy biblioteki, czyli w poniedziałki od 8:00 do 15:00, od wtorku do piątku od 8:00 do 19:00 oraz w soboty od 8:00 do 15:00. Serdecznie zapraszamy!

Idea „Fabryki Pomysłów” jest jedną z wielu, podejmowanych przez władze częstochowskich uczelni wyższych, zarówno Uniwersytetu oraz Politechniki, której celem jest promocja edukacji oraz dialogu, zarówno między przedstawicielami świata akademickiego, jak i zwykłymi mieszkańcami.

Fabryka Pomysłów Politechnika, 20.11.2023

Skip to content