Pomoc na Ukrainę z Częstochowy dalej płynie

W ubiegłym tygodniu do Berdyczowa na Ukrainie dotarł konwój humanitarny z Częstochowy. W organizację tego wyjazdu zaangażowane były nie tylko struktury miejskie, ale przede wszystkim zwykli ludzie, zgromadzenia zakonne i wspólnoty wiernych, w tym Siostry Szarytki, Fundacja św. Barnaby i Wspólnota Rodzin Mamre oraz kawiarnia Niebo w Mieście.

Jednym z kierowców konwoju był Kamil Pachucki, na co dzień mocno zaangażowany w życie częstochowskiego Kościoła. Kamil prowadził samochód dostawczy, który na potrzeby konwoju użyczyła Fundacja św. Barnaby. Jak sam przyznaje, pierwsze pytanie o to czy mógłby jechać wzbudziło w nim pewne obawy:

Jak s. Milena do mnie zadzwoniła i poprosiła mnie o pomoc, to na początku pojawiła się taka obawa, że może to być niebezpieczne. Ale jak już się zaczęła ta wojna, miałem takie myśli, że chciałbym też w jakiś sposób pomóc. I jak Siostra dzwoniła i mówiła, że jest potrzebna pomoc, to od razu się zgodziłem i na następny dzień już byłem w drodze.

Do Berdyczowa wysłano dary zebrane przez rodziców i uczniów częstochowskich szkół. W zorganizowanie tego transportu był zaangażowany m.in. miejski Wydział Edukacji, Siostry Szarytki z ul. Wieluńskiej oraz kawiarnia Niebo w Mieście, która była punktem zbiórkowym m.in. materiałów opatrunkowych oraz środków do pielęgnacji małych dzieci. Jak relacjonuje Kamil Pachucki, nie tylko zawiezienie darów się powiodło. W drodze powrotnej konwój zabrał też uchodźców:

Dzięki temu, że jechaliśmy busem, który miał miejsca do przewozu osób, to postanowiliśmy w drodze powrotnej zabrać najbardziej potrzebujące osoby, które chcą dostać się do Polski. W tej grupie była taka starsza pani, która ma polskie korzenie. W drodze powrotnej opowiadała nam po polsku o tym, jak słyszała strzały i jak bardzo się bała, że Rosjanie już są blisko.

Konwój został wysłany z pomocą celową, czeli z tym, czego w Berdyczowie najbardziej brakowało. W najbliższym czasie planowane jest wysłanie takiego konwoju do kolejnego ukraińskiego miasta związanego z Częstochową. Na razie nie podjęto jeszcze decyzji do którego. Z informacji do których dotarliśmy wynika, że rozważane są miasta Chmielnicki, Starokonstantynów i Kamieniec Podolski. O kolejnym konwoju będziemy jeszcze informować.

Skip to content