W piątek, 7 lipca w Ratuszu odbyło się otwarcie wystawy pt. „Portret Nadziei”. Ekspozycję można zobaczyć do niedzieli do 9 lipca. Są to prace dzieci i młodzieży nagrodzonych w konkursie plastycznym, który odbył się w ramach kampanii Pola Nadziei 2023.

Więcej o konkursie mówi prezes Stowarzyszenia Opieki Hospicyjnej Ziemi Częstochowskiej, Anna Kaptacz:

– W częstochowskim ratuszu odbywa się wystawa prac konkursowych, powstałych w ramach kampanii „Pola Nadziei”. Z inicjatywy Stowarzyszenia Opieki Hospicyjnej Ziemi Częstochowskiej, konkurs organizowany jest co roku już od kilkunastu lat. Każda edycja ma swój tytuł, w 2023 roku jest to hasło „Portret Nadziei”. Kierując się tym motywem, dzieci i młodzież wykonali prace plastyczne. Wszystkie dzieła nas zachwycały, trzeba było jednak wybrać te, które zasłużyły na podium i wyróżnienia. Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem, zgłoszono ponad 300 prac. Naszą misją jest szerzenie idei opieki paliatywno-hospicyjnej wśród młodych ludzi.

Co roku tematy konkursowe się zmieniają, obecnym był „Portret Nadziei”. Więcej o kryteriach oceniania i celach konkursu mówi Karolina Chmielewska-Makles, plastyczka oraz organizatorka konkursu w ramach Pól Nadziei:

– Celem konkursu było wykonanie radosnej pracy plastycznej, która pełniłaby funkcję „wizytówki nadziei”. Prace zostały wykonane w technice malarstwa płaskiego z użyciem farb czy kredek. Uczestnicy mieli za zadanie sportretować nadzieję, ukazać, w jaki sposób ją widzą.

Pierwsze miejsce w konkursie plastycznym w ramach kampanii Pola Nadziei 2023 zdobyła m.in. Kalina Podsiadlik uczennica 4 klasy Liceum im. Tadeusza Kościuszki w Żarkach:

– Z początku nie miałam pomysłu na pracę. Zainspirowana hasłem, zinterpretowałam nadzieję jako coś jasnego, przepędzającego strach. Postać spersonifikowanej nadziei jest otoczona przez motyle, co symbolizuje rozpraszanie tej emocji wokół siebie. Malowałam akwarelami, detale powstały z użyciem kredki akwarelowej i cienkopisów.

Konkurs plastyczny, który został zorganizowany przez Stowarzyszenie Opieki Hospicyjnej Ziemi Częstochowskiej ma za zadanie wyzwalać wrażliwość oraz kształtować postawy wolontaryjne oraz rozwijać odwagę w wyrażaniu uczuć w stosunku do osób nieuleczalnie chorych.

Wystawa prac plastycznych Portret Nadziei

Skip to content