We wtorek, 9 sierpnia ok. godz. 5:40 na Alei Pokoju doszło do potrącenia rowerzystki. Kobieta przejeżdżała przez przejście dla pieszych na zielonym świetle.

Więcej o szczegółach tego zdarzenia mówi podkom. Sabina Chyra-Giereś, rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie:

– Kobieta została przewieziona do szpitala na badania, na szczęście nie odniosła obrażeń zagrażających życiu i zdrowiu. Sprawcą kolizji był kierujący pojazdem osobowym marki dacia, natomiast rowerzystka, która po przejściu dla pieszych powinna prowadzić swój rower, zostanie ukarana za wykroczenie w ruchu drogowym.

W ubiegłym roku na drogach miasta i powiatu częstochowskiego doszło do 178 zdarzeń drogowych z udziałem rowerzysty, w których 4 rowerzystów zginęło, a 70 zostało rannych. Od stycznia br. doszło do 98 zdarzeń drogowych, w których 1 rowerzysta zginął, a 28 zostało rannych. O tym, jak rowerzyści powinni na siebie uważać, mówi Zastępca Naczelnika Wydziału Prewencji podkomisarz Marta Kaczyńska:

– Na bezpieczeństwo ma wpływ wiele czynników, jednak najważniejsze są zachowania samych rowerzystów. Przede wszystkim ważne jest respektowanie obowiązujących zasad przepisu ruchu drogowego i umiejętność przewidywania niebezpiecznych sytuacji. Rowerzysta jest zobowiązany korzystać z drogi dla rowerów lub pasa dla rowerów. Jeśli nie ma obok ścieżki, rowerzysta powinien poruszać się poboczem, a jeśli nie nadaje się ono do jazdy, to jezdnią. Przepisy zabraniają ruchu rowerów po drogach ekspresowych i autostradach.

Kilka prostych zasad może uratować niejedno życie. Bądźmy więc odpowiedzialni i podczas uczestnictwa w ruchu drogowym pamiętajmy o zachowaniu ostrożności. Zgodnie z przepisami drogowymi rowerzysta jest zobowiązany zejść z roweru i przeprowadzić go przez przejście dla pieszych jeśli chce je przekroczyć. Przejeżdżanie rowerem po „zebrze” jest niedozwolone, a ignorowanie tego przepisu grozi 100 zł mandatem karnym.

Skip to content