Jak co roku sezon wakacyjny jest okresem zwiększonego zapotrzebowania na krew. Jest to również czas kiedy spadają zapasy magazynowe krwi potrzebnej do ratowania życia. Kurczenie się zapasów wynika między innymi z wyjazdów weekendowych, czy wakacyjnych krwiodawców, a głównym czynnikiem wzrostu zapotrzebowania są wypadki, których teraz jest znacznie więcej niż w pozostałych okresach roku. Stąd też pojawiły się ponowne apele o aktywność krwiodawców.

Krwi nie da się wyprodukować, ani zastąpić lekami. To niezastąpiony dar życia. Jakie warunki należy spełniać, aby oddać krew mówi Piotr Gajda – koordynator oddziału Klubu Honorowych Dawców Krwi Częstochowski Legion.

– Wymagania są takie, żeby ukończyć przede wszystkim 18 rok życia, być człowiekiem zdrowym i osiągać wagę powyżej 50kg. Oddawać krew można do 65 roku życia. Natomiast trzeba pamiętać o tym, że musimy czuć się dobrze. W przypadku kiedy czujemy, że jest coś nie tak z naszym organizmem, łapie nas jakaś infekcja to nie jest dobry moment, żeby próbować oddać krew. Po prostu musimy być pewni, że jesteśmy zdrowi. Są też pewne dyskwalifikacje, jeżeli chodzi o wykonywane zabiegi. Są różne okresy karencji w zależności od tego jaki to zabieg. Przykładowo te, w których jest ingerencja w nasze ciało. Może być to szycie lub wykonywanie tatuażu, gdzie jest ingerencja w skórę to 6 miesięcy odroczenia na oddawanie krwi.

Najważniejsza w byciu dawcą jest satysfakcja z bezinteresownej pomocy dla drugiego człowieka. Jednak dla honorowych dawców przewidziane są specjalne udogodnienia.

– Każdy krwiodawca dostaje ekwiwalent utraconych kalorii w postaci czekolad, napoju oraz wafelka. Natomiast krwiodawcy mają szereg innych profitów, które ujawniają się z czasem. Przykładem taki profitów może być to, że już przy trzecim stopniu, czyli najniższym zasłużonego dawcy krwi, który mężczyzna otrzymuje po oddaniu 6 litrów krwi pełnej, kobieta po oddaniu 5 litrów. Uzyskuje specjalną legitymacje i może bez kolejek wchodzić do lekarzy, do lekarzy specjalistów ma skrócone terminy, może korzystać z kupowania leków refundowanych przygotowanych specjalnie dla krwiodawców, gdzie te leki może kupić dużo taniej. U nas w Częstochowie zasłużony honorowy dawca krwi pierwszego stopnia porusza się miejską komunikacją zupełnie za darmo. Każdy krwiodawca, który w danym dniu oddaje krew otrzymuje dzień wolny. Aktualnie przepisy pozwalają na to, że w czasie trwania pandemii COVID-19 za oddanie krwi przysługują dwa wolne dni.

Gdzie i kiedy można oddawać krew w Częstochowie?

– Najbliższa mobilna akcja krwiodawstwa, gdzie przyjedzie krwiobus odbędzie się 20 lipca przy ul. Sabinowskiej 24/26 w godzinach 9-13. Natomiast w Częstochowie Oddział Terenowy jest czynny od poniedziałku do soboty. Od poniedziałku do piątku w godzinach 7-14, jedynie we wtorki dłużej do godziny 16, a w soboty w godzinach 10-14.
W każdy dzień można przyjść bez wcześniejszych zapisów, zapisujemy się na miejscu i oddajemy krew.

Każda grupa krwi jest potrzebna. Oddając ją z pewnością uratujemy komuś życie. Jak podaje Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa – jedna jednostka oddanej krwi ratuje życie aż trzech osób. Oddając krew cztery lub sześć razy do roku, można uratować nawet 24 osoby.

KP

Skip to content