Premiera spektaklu „BUM” na deskach częstochowskiego teatru

Teatr im. Adama Mickiewicza w Częstochowie po raz ostatni w tym sezonie artystycznym zaprasza widzów na premierowy pokaz. Już w najbliższą sobotę, 27 maja odbędzie się oficjalna premiera spektaklu „BUM”. Widowisko jest inscenizacją dramatu autorstwa Mariusa von Mayenburga. Oryginalnie, swoją prapremierę sztuka miała w 2017 roku. Dzięki tłumaczeniu Karoliny Bikont, również polscy miłośnicy teatru będą mogli zapoznać się z twórczością niemieckiego dramaturga.

Za reżyserię spektaklu odpowiada Iwo Vedral. Reżyser przybliża, w jaki sposób doszło do urzeczywistnienia idei i przeniesienia dramatu na scenę teatralną:
BUM’a przeczytałem kilka lat temu, zszokował mnie on swoją formą i drapieżną interpretacją rzeczywistości. Przez kilka lat siedział mi w głowie. Rok temu zacząłem myśleć o nim jeszcze bardziej intensywnie. Zauważyłem, że treść staje się bardziej przerażająca niż przedtem. Nie jest to co prawda wielka, intelektualna ekwilibrystyka. Myślenie, że nieoswojona z nowościami widownia nie zareaguje dobrze na kontrowersję, jest zaprzeczeniem tego, co powinniśmy robić. BUM to świetna okazja na to, aby coś zdetonować, zacząć od nowa. Uważam ten spektakl za atrakcyjny.

W postać tytułowego Ralfa Buma wcieli się Maciej Półtorak. Samo nazwisko głównego bohatera jest sugestywne. Aktor wyjaśnia, jak wygląda specyfika postaci w odniesieniu do otaczającej nas rzeczywistości:
Nie będę zdradzał przebiegu spektaklu, natomiast kwestia nazwiska mojego bohatera jest kompleksowo wyjaśniona. Wybuchowość jest wpisana w charakter Buma. Tekst dramatu zaktualizował się rok temu, to z kolei nawiązanie do wybuchu wojny na Ukrainie. Warto skoncentrować się na tym, jak my postrzegamy nową rzeczywistość, ponieważ po raz pierwszy odczuwamy bezpośrednie skutki konfliktu, który rozgrywa się tak blisko nas.

Warto zaznaczyć, że spektakl BUM nie należy do łatwych czy przystępnych widowisk. Należy pamiętać, że treści refleksyjne mają na widzów niesamowity wpływ. Przypomina o tym Magdalena Woch, dyrektor Teatru im. Adama Mickiewicza w Częstochowie:
– Rolą teatru jest utworzenie takiego repertuaru, który złączy w sobie różne typy produkcji. Nie należy uciekać od spektakli edukacyjnych, ani też od fars czy komedii. Nie wolno nam zapominać o treściach, które opowiadają o świecie w sposób dosadny. Misją teatru powinno być wyprowadzanie widza ze strefy komfortu, budowanie u niego refleksji. Ważne jest, aby pokazywać świat także poprzez odwracanie wartości. To pobudza do refleksji, warto się o to pokusić również wtedy, gdy nie jest to do końca komfortowe, a po obejrzeniu sztuki odczuwamy lekki niepokój.

Przypominamy – oficjalna premiera spektaklu „BUM” w teatrze przy ul. Kilińskiego odbędzie się już w najbliższą sobotę 27 maja na Scenie Dużej o godzinie 19.00.

A.O

Skip to content