Projekt „1981 – Gdy gaśnie pamięć ludzka, dalej mówią kamienie” podsumowany

Dobiegł końca ponad półroczny projekt „1981 – Gdy gaśnie pamięć ludzka, dalej mówią kamienie”. Jego uroczyste podsumowanie miało miejsce w piątek 11 marca w Muzeum Pontyfikatu Jana Pawła II.

Projekt był skierowany do wszystkich szkół województwa śląskiego, a jego cel to uświadamianie młodzieży o wydarzeniach związanych ze stanem wojennym w Polsce.

– Celem tego projektu było przygotowanie młodzieży do przeżywania rocznicy stanu wojennego w sposób świadomy z wiedzą, wspomnieniami świadków oraz uczestników tamtych wydarzeń. Mamy 1004 szkoły w województwie śląskim, które wzięły udział w projekcie. O tematyce stanu wojennego oraz jej 40. rocznicy dowiedziało się ponad 100 tys. uczniów w naszym województwie – mówiła Urszula Bauer, Śląski Kurator Oświaty.

Pokaz w szkołach filmu „Nie zabierajcie mamy”, cykl wykładów dla nauczycieli „Odkrywajmy historię Solidarności”, czy budowanie szkolnych kącików patriotyczno-historycznych to tylko wybrane działania realizowane na terenie województwa śląskiego w ramach projektu. Zdaniem Jacka Strączyńskiego, przewodniczącego zarządu regionu częstochowskiej „Solidarności”, przekazywanie prawdziwej wiedzy historycznej to obowiązek każdego pokolenia.

– Uważam, że tę historię można zaliczyć do najnowszej, ponieważ 40 lat to dużo w życiu człowieka, ale w historii Polski – niewiele. To musi zostać w głowach młodych ludzi, aby mogli dalej przekazywać tę wiedzę. To ich zadanie. Projekt był realizowany w trzech Regionach: Częstochowskim, Śląsko-dąbrowskim oraz na Podbeskidziu. To armia młodzieży, która wzięła udział w tym projekcie – powiedział Jacek Strączyński.

Jeśli prawda o stanie wojennym nie będzie kultywowana i pielęgnowana wśród młodego pokolenia, to bohaterowie tamtych czasów będą zapomniani.

– Chcemy, aby byli oni wiecznie żywi w naszej pamięci, tym bardziej że pokolenie Solidarności to także pokolenie Jana Pawła II – przypomniał Krzysztof Witkowski, dyrektor Muzeum Pontyfikatu Jana Pawła II, w którym miało miejsce podsumowanie patriotycznego projektu i dodał: – Dosłownie trzy lata wcześniej został wybrany na Stolicę Piotrową (16.10.1978 roku). W 1980 roku przyjechali do niego m.in. Anna Walentynowicz, Lech Wałęsa oraz inne osoby, które próbowały rozpocząć bój z tworem, zwanym u nas żelazną kurtyną – dodał.

Spotkanie uświetnił patriotyczny występ uczniów ze szkół biorących udział w projekcie. W trakcie wydarzenia dyrektorzy placówek odebrali certyfikaty i podziękowania za udział w przedsięwzięciu.

BNO

 

Skip to content