Przebudowa stadionu Rakowa – do dwóch razy sztuka?

Władze Częstochowy ponowiły przetarg na poprawę infrastruktury Centrum Piłki Nożnej na stadionie Rakowa Częstochowa. To drugi etap rozbudowy obiektu przy ul. Limanowskiego ma niedługo się rozpocząć. Urzędnicy liczą, że tym razem uda się wyłonić wykonawcę, który podejmie się prac renowacyjnych.

O sprawie przedłużającego się przetargu na rozbudowę stadionu przy ulicy Limanowskiego, więcej mówi rzecznik prasowy Urzędu Miasta Częstochowa, Włodzimierz Tutaj: – Zakres prac w ramach II etapu rozbudowy został uzgodniony z klubem na etapie koncepcji i projektowania. Miasto już blisko półtora roku temu uzyskało prawomocne pozwolenie na budowę. Inwestycja ma zapewnienie dofinansowanie z ubiegłorocznej (2022) edycji ministerialnego programu inwestycji o szczególnym znaczeniu dla sportu, który został rozstrzygnięty przez Ministerstwo Sportu i Turystyki dopiero w obecnym roku. Po pierwszym przetargu, który można było ogłosić po uzyskaniu zapewnienia ministerialnej dotacji, miasto było gotowe do podpisania umowy z wyłonionym wykonawcą. Niestety firma wycofała się z realizacji zadania (wcześniej zrezygnowała też inna firma, która złożyła najniższą kwotowo ofertę). Z uwagi na te fakty przed ogłoszeniem drugiego przetargu miasto musiało wystąpić o zgodę na przesunięcie terminu wykorzystania środków ministerialnych.

Nie jest to jednak całość planowanych prac. Obietnice miejskich urzędników wydają się huczne, niemniej należy do nich podchodzić z rezerwą, biorąc pod uwagę wcześniejsze plany wobec rozbudowy stadionu Rakowa: – Drugi etap modernizacji stadionu obejmuje m.in.: budowę zespołu boisk treningowych wraz z niezbędną infrastrukturą – oświetlenie, system nawadniający ze zraszaczami, system odwadniający system ogrzewania murawy, budowę budynku modułowego zaplecza sanitarnego i medycznego dla boisk treningowych czy budowę budynku modułowego węzła cieplnego dla ogrzewania murawy.

Jeśli uda się wyłonić wykonawcę w drugim przetargu, wykonawca będzie mógł zakończyć planowane prace dopiero w 2025 roku: – Wyłoniony w przetargu wykonawca, będzie miał na realizację zadania 16 miesięcy od daty podpisania umowy (nie później jednak niż do połowy 2025 r.). Oferty w przetargu można składać do 7 grudnia. Ogłoszenie o przetargu jest dostępne na platformie Urzędu Zamówień Publicznych – e-zamówienia poprzez stronę BIP Częstochowa.

Co w takim razie z obiecanymi 35 milionami złotych, które jakiś czas temu na murawie stadionu zapowiedział premier Mateusz Morawiecki? Czy miasto posiada informacje, na jakim etapie znajduje się procedowanie wniosku: – Przypomnijmy, że zakres inwestycji w ramach etapu trzeciego – zaplanowany przez klub i objęty wnioskiem o dofinansowanie skierowanym przez miasto do Ministerstwa Sportu i Turystyki, obejmuje m.in. przebudowę i rozbudowę trybuny zachodniej oraz północnej, budowę boiska treningowego wraz z zapleczem, rozbudowę budynku szkoleniowego, zagospodarowanie terenu oraz zakup niezbędnego wyposażenia. Wniosek miasta jest w ministerialnym systemie ciągle na etapie oceny, miasto nie ma zatem pewności uzyskania dofinansowania deklarowanego wcześniej przez przedstawicieli rządu.

Realizacja drugiego i trzeciego etapu przebudowy to perspektywa podniesienia kategorii stadionu Rakowa, a w efekcie uzyskanie możliwości rozgrywania na nim także spotkań grupowych w europejskich pucharach.

Skip to content