Sierpień to miesiąc, podczas którego na Jasną Górę pielgrzymuje wielu wiernych. Powodem jest nie tylko Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, ale również Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej, która przypada 26 sierpnia. Przed nami więc drugi szczyt pielgrzymkowy.

Pielgrzymki, które przybędą na Jasną Górę to głównie grupy parafialne i dekanalne z metropolii łódzkiej, kaliskiej, katowickiej i częstochowskiej. O planowanych pielgrzymkach mówi o. Michał Legan, rzecznik prasowy Jasnej Góry:

– Serdecznie zapraszamy do podjęcia się trudu pielgrzymowania przed drugim szczytem pielgrzymkowym. Przed 26 sierpnia spodziewamy się pielgrzymki z Łodzi, Tarnowa i wielu innych miejscowości. Pielgrzymki przybywają w okresie nowenny przed Uroczystością Matki Bożej Częstochowskiej.

Jak podała Jasna Góra, pierwsze duże pielgrzymki wejdą na szczyt jasnogórski 21 sierpnia.

W pielgrzymkach biorą również udział parafie i dekanaty archidiecezji częstochowskiej. W takiej sytuacji, oprócz pielgrzymowania, parafie przyjmują pielgrzymów, mówi ks. Mariusz Bakalarz, rzecznik archidiecezji częstochowskiej:

– Dla archidiecezji częstochowskiej dni poprzedzające Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej, to przede wszystkim czas pielgrzymek. Są to głównie pielgrzymki parafialne i dekanalne. Część parafii, zwłaszcza z tej północnej części, pielgrzymuje już np. na 16 lipca. Zdecydowana większość wędruje jednak w pielgrzymkach pod koniec sierpnia. Parafie wędrują, ale również przyjmują pielgrzymów, ponieważ pielgrzymują wtedy również grupy z innych diecezji.

W wigilię Uroczystości Najświętszej Maryi Panny na Jasnej Górze odbędzie się koncert. – Jasna Góra serdecznie na niego zaprasza – mówi o. Michał Legan:

– Pragniemy zaprosić częstochowian i pielgrzymów na koncert, który odbędzie się 25 sierpnia. Na Jasnogórskich Błoniach o godz. 21.00 rozpoczynamy Apelem Jasnogórskim w bezpośrednim przygotowaniu do beatyfikacji.

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej to kolejny ważny dzień dla Jasnej Góry i całej archidiecezji częstochowskiej. Od wtorku 17 sierpnia trwa nowenna przygotowująca do święta. Msze św. z udziałem poszczególnych parafii odprawiane są na Jasnej Górze o godz. 18:30.

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content