Przeterminowane leki już nie są problemem dla częstochowian

Źródło fot.: czestochowa.pl

Po 6 stycznia w Częstochowie możemy oddawać do utylizacji przeterminowane leki w stałych punktach odbioru. System pozbywania się starych środków medycznych przygotowało Centrum Usług Komunalnych i obejmuje dwa pojemniki. Jeden z nich pojawił się przy ul. Waszyngtona przed budynkiem Urzędu Miasta, a drugi pod siedzibą CUK przy alei Wolności.

Każdy z nich jest skonstruowany w ten sposób, by oddzielić od siebie wyrzucane syropy, igły i strzykawki oraz blistry z tabletkami. – Ma to zapewnić łatwość w ich utylizacji oraz usprawnić mieszkańcom możliwość bezpiecznego wyrzucania takich odpadów – poinformował Łukasz Kot, naczelnik Centrum Usług Komunalnych i dodał: – Mamy nadzieję, że dzięki temu zniknie problem wyrzucania leków. Oprócz wspomnianych pojemników mieszkańcy mogą oddawać stare leki do mobilnego punktu zbiórki odpadów niebezpiecznych, który raz na kwartał jest udostępniany w każdej częstochowskiej dzielnicy. Kiedyś taki obowiązek miały apteki, ale się z tego wycofały, więc wychodząc naprzeciw mieszkańcom, robimy taki pilotażowy projekt. Zobaczymy, jak te dwa pojemniki będą służyć i czy dzięki temu mieszkańcy będą mieć łatwiej, aby oddać leki zgodnie z przepisami.

Pojemniki wykonane są z grubej stali, by utrudnić osobom postronnym dostęp do materiałów niebezpiecznych. Cały proces pozbywania się starych leków jest darmowy i ogólnodostępny dla mieszkańców.

– Mamy nadzieję, że częstochowianie będą z tego powodu zadowoleni, a środowisko na tym zyska. Najgorsze, co możemy zrobić, to spuścić leki do kanalizacji, bądź wyrzucić do odpadów zmieszanych. To zawsze jest problem i powoduje pewne perturbacje przy przetwarzaniu innych odpadów. Poza tym bywa to niebezpieczne dla osób pracujących przy segregowaniu odpadów – dodał naczelnik CUK-u.

Aby leki zachowały swoje właściwości lecznicze i można było je bezpiecznie stosować, powinny być przechowywane w odpowiednich warunkach. Zawsze należy zwracać uwagę na datę przydatności. W przypadku leków doustnych lub zastrzyków zastosowanie przeterminowanych medykamentów może doprowadzić nawet do śmierci. Jako odpady najniebezpieczniejszą formą leków są te w postaci strzykawek. Bądźmy ostrożni, oddając tego typu odpady do utylizacji.

BNO
Źródło fot.: czestochowa.pl

Skip to content