Reaktywacja Towarzystwa Fotograficznego w Częstochowie

Powrót legendarnej organizacji do życia po 24 latach. Tak można w kilku słowach podsumować zbliżające się wielkimi krokami odtworzenie Towarzystwa Fotograficznego w Częstochowie.

Sprawa jest niezwykle symboliczna i znacząca dla częstochowskiej kultury. Mowa tu bowiem o Towarzystwie z długą historią, o czym powiedział fotograf, Zbigniew Burda:

– Towarzystwo Fotograficzne w Częstochowie powstało tuż po II Wojnie Światowej. Do połowy lat pięćdziesiątych nosiło nazwę Częstochowskie Towarzystwo Fotograficzne. Istniało ono do czerwca 2000 roku. Zakończenie działalności spowodowane było śmiercią ówczesnego prezesa, Edmunda Mularza. Wówczas towarzystwo, mieszczące się przy ul. Krakowskiej dostało eksmisję. Na szczęście wszystkie archiwalia trafiły do ówczesnej WSP. W ostatnim czasie udało nam się odzyskać kilkanaście skrzynek dokumentów z UJD. Dużym szczęściem jest fakt, że nikt tego nie wyrzucił, nie dał na makulaturę czy nie spalił. W tym momencie pozostała nam praca nad logo oraz nazwą, a także kwestia zatwierdzenia ich w sądzie.

Pomimo prawnych zawiłości częstochowskie Towarzystwo Fotograficzne ma zostać przywrócone do funkcjonowania już wkrótce, o czym zapewniał Burda:

– Mam nadzieję, że inauguracja ruszy jeszcze w maju lub czerwcu. Można jednak założyć, że będzie to połowa czerwca, ale niemniej jednak jesteśmy na dobrej drodze i niedługo Częstochowskie Towarzystwo Fotograficzne ponownie zaistnieje na kulturalnej arenie Częstochowy. Od teraz będzie nosiło imię zmarłego prezesa, czyli Edmunda Mularza.

Towarzystwo, podobnie jak przed laty, także i teraz będzie nakierowane na początkujących fotografów chcących rozwijać swoje umiejętności:

– Działania Towarzystwa będą skierowane przede wszystkim do młodych ludzi, którzy uczą się fotografowania i chcą coś robić w tym zakresie. Na pewno będziemy prowadzić szkolenia i mini plenery, chociażby po mieście. Celem tego będzie zobaczenie naszych adeptów jak fotografują, jakie mają pojęcie, jak są kreatywni. W dalszym etapie będziemy starać się o różnego rodzaju dotacje. Oczywiście będą to z tym związane konkursy, ale jest to już wybieganie naprzód. Częstochowskie Towarzystwo Fotograficzne będzie współistnieć obok fundacji, którą prowadzi pan Grzegorz Nienartowicz i będzie się mieścić na ul. Siedmiu Kamienic.

Już wkrótce będzie można samemu się przekonać o funkcjonowaniu reaktywowanego Towarzystwa Fotograficznego. Odpowiadający za stowarzyszenie będą informować na bieżąco na swoich mediach społecznościowych.

WS

Skip to content