Dziś (26 kwietnia) w Regionalnym Ośrodku Kultury w Częstochowie odbył się kolejny etap regionalny szkół podstawowych XXIX Regionalnego Spotkania Recytatorskiego pt. Wrażliwość na słowa. Konkurs jest już swego rodzaju tradycją ROKu i cieszy się dużym zainteresowaniem.

– Ze szkół podstawowych mamy dziś 32 uczestników. Jutro w kategorii gimnazjum zaprezentuje się 16 osób. Dla nas to radość, że są młodzi ludzie wrażliwi na słowo, piękno języka polskiego i poezji – tłumaczy Małgorzata Majer, dyrektor instytucji.

Zmagania młodych recytatorów oceniało wykwalifikowane jury, w skład którego weszli: Ewa Oleś – kierownik literacki Teatru im. A. Mickiewicza, Joanna Szymańska – poetka, pisarka dla dzieci, Paweł Ziegler – kulturoznawca, filolog, aktor teatru from Poland. – Sam brałem udział w tego typu konkursach i uważam, że umiejętności na nich zdobyte owocują później w życiu. Trzeba próbować swoich sił, mimo tremy i stresu. Konkursy recytatorskie to taka forma ćwiczenia siebie i pracy nad sobą – dzieli się Ziegler.

Najmłodsi wybrali do recytacji m.in. wiersze takich autorów jak: Julian Tuwim, Aleksander Fredro czy Małgorzata Strzałkowska. W ich głosach w ogóle nie było słychać tremy. W swoje występy recytatorzy wkładali wiele emocji. – Uczyłam się wierszy koło 2 dni. Pasją do poezji i recytacji zarazili mnie rodzice. Lubię to robić – mówi Lena Stefanik ze Szkoły Podstawowej nr 6 w Myszkowie.

Przygotowanie najmłodszych uczestników do konkursu jest nie lada wyzwaniem dla nauczycieli. – Zachęcamy dzieci do czytania poezji poprzez łączenie jej np. z plastyką. Edukacja czytelnicza wymaga zaangażowania od pedagogów, ale jest skuteczna tylko wtedy, gdy wzmocniona jest przez przykład rodziców – wyjaśnia Małgorzata Wieczorek, polonistka.

Dzisiejsze eliminacje muzycznie uświetnili uczniowie Szkoły Muzycznej w Częstochowie. Jutro do etapu regionalnego przystąpią młodzi ze szkół gimnazjalnych. Finał obu kategorii wiekowych zaplanowano na 18 maja na godz. 15.30 w Regionalnym Ośrodku Kultury. Wstęp na wydarzenie jest wolny!

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content