Rekolekcje wielkopostne w kościele św. Jadwigi Królowej

Od poniedziałku 11 marca w kościele św. Jadwigi Królowej trwały rekolekcje wielkopostne dla uczniów i nauczycieli IX Liceum Ogólnokształcącego im. Cypriana Kamila Norwida w Częstochowie. Nauki rekolekcyjne, których tematem była bliskość z Jezusem, głosił ks. Piotr Zaborski, dyrektor Radia Fiat.

Pierwszego dnia rekolekcji młodzież uświadamiała sobie, jak ważna jest bliskość w relacji z Bogiem.

– Pierwszy dzień rekolekcji mówił nam o Chrystusie, o krzyżu i o kościele oraz o tym, że nie możemy być obojętni względem Pana Boga. Chodzi o to, aby spojrzeć na Niego jak na kogoś bliskiego, nieobcego – mówił katecheta z IX Liceum Ogólnokształcącego im. Cypriana Kamila Norwida, ks. Wojciech Radoliński.

Podczas wtorkowego spotkania młodzi ludzie otworzyli się przed sobą i resztą zgromadzonych, dając publiczne świadectwo. Kilka osób odważyło się opowiedzieć o tym, kim jest dla nich Bóg i jak spotkali Go na drodze swojego życia.

– Bóg jest moim przyjacielem, mogę robić coś, co nie jest zgodne z Jego wolą, mogę iść własną drogą. Niestety, czasami tak się dzieje, bo jestem tylko człowiekiem. Wierzę jednak w to, że czegokolwiek nie zrobię to On znajdzie drogę do mnie…

– Chrystus jest przyjacielem dla ludzi. Nawet jeśli się zapomnimy to wracając do niego, z niezależnie jak dalekiej podróży, On będzie zawsze taki sam, niepatrzący za siebie, patrzący na to, co będzie. Zawsze pozwoli nam wrócić…

– Gdy upadałem w braku umiejętności odnalezienia się w społeczeństwie to pomyślałem, że jest Ktoś, kto zawsze mnie zaakceptuje, i wesprze. Nie mówię tylko o rodzinie, chociaż Jezus jest naszą rodziną…

Wtorkowe spotkanie z uczniami Liceum im. Cypriana Kamila Norwida było doświadczeniem oddziaływania Pana Boga przez osobę kapłana i zgromadzoną młodzież.

– Podczas rozmowy z młodymi pozwoliłem sobie zostawić przestrzeń dla Jezusa, aby On sam mówił do tych ludzi. Doświadczenie świadectwa, które wypłynęło ze strony młodzieży oraz to, jak stawali i mówili o swoim doświadczeniu Pana Boga, powiedziało nam wszystko o intymnej, osobistej relacji, którą każdy z nich chciałby mieć w swoim sercu  – powiedział prowadzący rekolekcje ks. Piotr Zaborski.

We wtorek w kościele św. Jadwigi Królowej było blisko 400 osób. Przyjście do kościoła to indywidualny wybór każdego z uczniów.

– Na rekolekcje przyszli wszyscy chętni, reszta ma zorganizowane zajęcia w szkole. Każdy z tych młodych ludzi miał wybór. Wszystko w pełnej wolności, akceptacji i miłości – powiedział katecheta Bogdan Oset.

Uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. Cypriana Kamila Norwida doceniają czas rekolekcji. Dla wielu z nich to nie tylko moment odpoczynku od szkoły, ale prawdziwa okazja do zmiany życia.

– Rekolekcje to dla nas bardzo ważny czas. Każdy na nie przychodzi, aby się nawrócić i próbować zmienić swoje życie na lepsze. Święta to taki czas, że wszyscy chcemy zmienić się na lepsze. Rekolekcje uczą innego postrzegania świata, doceniania tego, co się posiada, bo są tacy, którzy mają od nas gorzej – mówiła Natalia, jedna z uczennic.

Rekolekcje w kościele św. Jadwigi Królowej prowadzone dla uczniów Liceum Ogólnokształcącego im. Cypriana Kamila zakończą się w środę. Młodzi będą mieli okazję do spowiedzi i uczestniczenia we Mszy św.

BNO

Skip to content