Rekordowa liczba zatrudnionych obcokrajowców na śląsku!

Źródło fot. czestochowa.praca.gov.pl

Z roku na rok w Polsce legalnie pracuje coraz więcej obcokrajowców. Na samym tylko Śląsku na koniec marca 2021 roku zarejestrowanych było ponad sześćdziesiąt sześć tysięcy zagranicznych pracowników. To aż o dziesięć tysięcy więcej, niż pod koniec roku 2019!

W całej Polsce legalnie pracujących cudzoziemców na koniec marca bieżącego roku zarejestrowanych było ponad siedemset tysięcy. Jak informuje Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego, wzrost liczby imigrantów jest procesem stałym i ciągłym. Momentem zapalnym stała się nielegalna aneksja Krymu przez Federację Rosyjską oraz rozpoczęcie wojny hybrydowej na wschodzie Ukrainy. Drugim impulsem do imigracji stały się zamieszki w Rosji związane z aresztowaniem Nawalnego oraz na Białorusi, z powodu sfałszowanych wyborów prezydenckich.

Należy jednak zaznaczyć, że są to dane osób zarejestrowanych, pracujących legalnie np. na umowę o pracę. Nie znamy całkowitej skali wszystkich pracujących w Polsce obcokrajowców, legalnych i nielegalnych. W oficjalnych statystykach sama tylko liczba obywateli Ukrainy przekracza już pół miliona. Według szacowań NBP liczba ta może rocznie zwiększać się o dwieście, do nawet trzystu tysięcy.

W samej tylko Częstochowie w porównaniu z rokiem 2019 przybyło prawie trzy tysiące nowych, legalnych pracowników z zagranicy. Obecnie w liczbach bezwzględnych jest to dwanaście tysięcy cudzoziemców. Dane dotyczące stricte Częstochowy przekazuje Andrzej Zaguła z Powiatowego Urzędu Pracy, a wygląda to następująco: w mieście mamy obecnie ponad pięć tysięcy zarejestrowanych obcokrajowców, wśród których obywatele Ukrainy, Białorusi i Rosji stanowią większość.

Czy trend wzrostu liczby imigrantów ekonomicznych zostanie utrzymany? Według urzędników z PUP tak. W całym 2020 roku liczba zarejestrowanych pracowników z zagranicy wyniosła ponad jedenaście tysięcy. Teraz, w maju, liczba ta zbliża się powoli do sześciu tysięcy.

Jak na przyspieszającą sytuację migracyjną patrzą częstochowianie? W większości bardzo pozytywnie. Nie wchodzą oni w konflikty z obcokrajowcami, a i ci nie są prowodyrami żadnych większych problemów.

Innymi dużymi grupami imigrantów są m.in. Białorusini czy Rosjanie, lecz to właśnie Ukraińcy od lat są w Częstochowie największą grupą cudzoziemców. Obecnie liczba zarejestrowanych mieszkańców pochodzenia Ukraińskiego wynosi około dziesięciu tysięcy.

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content