Rowery i hulajnogi pod czujnym okiem strażników miejskich

Na początku października w życie weszło nowe rozporządzenie, które pozwala strażnikom miejskim na nieco większe pole manewru w przypadku kierujących rowerami i hulajnogami, dopuszczających się wykroczeń.

O szczegółach nowego rozporządzenia mówi Artur Kucharski – rzecznik prasowy Straży Miejskiej:

– 5 października bieżącego roku ogłoszone zostało w dzienniku ustaw RP rozporządzenie ministra spraw wewnętrznych i administracji z dnia 28 września bieżącego roku zmieniające rozporządzenie w sprawie wykroczeń, za które strażnicy, straży miejskich i gminnych są uprawnieni do nakładania grzywien w drodze mandatu karnego. Przedmiotowa nowelizacja wprowadza niewielkie zmiany w zakresie uprawnień mandatowych straży gminnych i miejskich, z czego niektóre mają wyłącznie charakter porządkujący. I te przepisy, między innymi dotyczące użytkowników rowerów czy hulajnóg, weszły w życie 20 października bieżącego roku.

Asp. sztab. Barbara Poznańska, oficer prasowy częstochowskiej Komendy Miejskiej Policji, wyjaśnia, w jaki sposób powinni zachowywać się rowerzyści i osoby poruszające się hulajnogami, by nie narazić się na mandat. Zatem nie dopuszcza się:

– Jazdy po jezdni obok innego uczestnika ruchu. Dopuszcza się wyjątkowo jazdę po jezdni kierującego rowerem obok innego roweru lub motoroweru, jeżeli nie utrudnia to poruszania się innym uczestnikom ruchu, albo w inny sposób nie zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego. Czepiania się pojazdów, jazdy bez trzymania co najmniej jednej ręki za kierownicy oraz nóg na pedałach kierowania rowerem w stanie nietrzeźwości, w stanie po użyciu alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu oraz korzystania podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku. Bezpieczeństwo rowerzystów i wszystkich cyklistów zależy również od innych uczestników ruchu, przede wszystkim kierowców samochodów, którzy powinni respektować pierwszeństwo przejazdu rowerzystów. W miejscach wskazanych przepisami i zbliżając się do przejazdu dla rowerzystów kierujący jest zobowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa rowerowi znajdującemu się na przejeździe. Jeżeli skręca w drogę poprzeczną również jest zobowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa rowerzyście jadącemu na wprost po jezdni, pasie ruchu dla rowerów, drodze dla rowerów lub innej części drogi, którą zmierza.

Warto nadmienić, że mandat może wynieść nawet 1500 złotych. Uprawnienie straży miejskiej w kwestii ukarania grzywną dotyczy naruszeń na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub w strefie ruchu zakazu jazdy wzdłuż po drodze dla pieszych lub przejściu dla pieszych przez prowadzących inny pojazd niż mechaniczny.

Skip to content