Fot. Radio Fiat

W Bibliotece Publicznej im. Władysława Biegańskiego w Częstochowie rozpoczął się VI Festiwal Bajki. Przez cztery dni na funpage’u placówki transmitowane będą wykłady, warsztaty i spotkania autorskie ze specjalistami z dziedziny literatury, ilustracji i komiksu.

Wydarzenie to forma zachęcenia dzieci, młodzieży, a także dorosłych, aby chętniej sięgali po książki. Program festiwalu uwzględnia preferencje i możliwości czytelnicze uczestników, opierając się na temacie przewodnim. W tym roku jest to komiks, o którym jako pierwszy opowiadał dziś Michał Traczyk, literaturoznawca, kierownik pracowni komiksu biblioteki uniwersyteckiej w Poznaniu.

– Nie każdy komiks przeznaczony jest dla dzieci, dlatego trzeba wiedzieć, który będzie właściwy. Należy mieć świadomość czym jest komiks, o czym opowiada, jak został narysowany. To są czynniki, które mają istotne znaczenie w odbiorze. Nie do wszystkiego młodzi czytelnicy są przygotowani, dlatego odpowiedzialność za właściwe dobranie lektury spoczywa na dorosłych (rodzicach, nauczycielach, bibliotekarzach). Tak naprawdę każda historia różni się od siebie. Trzeba ją poznać i zobaczyć, w jaki sposób opowiada o świecie. Wówczas dostosowując ją do odpowiedniego wieku dziecka, podsunąć odpowiedni tytuł. Tak jak każda forma sztuki, komiks może służyć do celów edukacyjnych. Dobrze, gdy elementy edukacyjne wplecione są w historię w dyskretny sposób. Przykładem bardzo dobrych komiksów dydaktycznych są te, autorstwa Tomasza Samojlika.

Co roku Festiwal Bajki połączony jest z konkursami plastycznymi i literackimi, o czym mówi Anna Boraczyńska z Biblioteki Publicznej.

– W tym roku postawiliśmy na komiks. W konkursie plastycznym, w trzech kategoriach wiekowych, nasi uczestnicy mieli stworzyć historię komiksową. Łącznie z obu konkursów zostało nadesłanych kilkadziesiąt prac. O wynikach konkursu dowiemy się podczas dzisiejszego popołudnia. Zwycięskie prace umieszczone zostaną na ścianach wewnątrz biblioteki.

Wszystkie spotkania zorganizowane w ramach VI Festiwalu Bajki transmitowane są na profilu facebookowym Biblioteki Biblioteka Publicznej im. Władysława Biegańskiego w Częstochowie.

ABK

Skip to content