Ruszył Ogólnopolski Tydzień św. Krzysztofa

Pod hasłem „Z mocą Ducha Świętego niesiemy Chrystusa” od 22 do 29 lipca w Kościele katolickim obchodzony jest Ogólnopolski Tydzień św. Krzysztofa, patrona kierowców. Ważnym punktem obchodów Tygodnia św. Krzysztofa jest błogosławieństwo kierowców i ich pojazdów i modlitwa o to, aby zawsze używali ich mądrze i odpowiedzialnie. Do wszystkich użytkowników pojazdów jest kierowany apel o udział w Akcji św. Krzysztof i wsparcie misjonarzy w zakupie środków transportu poprzez przeznaczenie 1 grosza za każdy bezpiecznie przejechany kilometr. W tygodniu św. Krzysztofa ma także miejsce symboliczne poświęcanie wszelkich pojazdów mechanicznych. W wielu parafiach czy kościołach rozdawane są także szkaplerze oraz obrazki z wizerunkiem świętego.

Z okazji trwającego ogólnopolskiego tygodnia św. Krzysztofa specjalny apel wystosowała także częstochowska Policja. – W 2017 roku na drogach Częstochowy i powiatu w wyniku wypadków śmierć poniosło 25 ofiar. Do 15 lipca 2018 roku na terenie podległym Komendzie Miejskiej Policji w Częstochowie zginęło już 21 osób – 7 kierowców, 1 rowerzysta, 3 motocyklistów, 8 pieszych i 2 pasażerów (w analogicznym okresie ubiegłego roku odnotowano 5 wypadków śmiertelnych). Opierając się na liczbach, w 2017 roku wypadki śmiertelne stanowiły 1,7% ogółu zdarzeń drogowych, podczas gdy w 2018 roku obserwujemy niepokojącą tendencję wzrostową do 6,5%. Dla niektórych to tylko liczby – bezimienna statystyka, dla nas – policjantów Ruchu Drogowego, którzy obsługują na co dzień wypadki drogowe, są to prawdziwe ludzkie tragedie. Śmierć każdego człowieka jest dramatem rodziny i bliskich, szczególnie w tak niespodziewanych okolicznościach. Obchodzony w dniach 22 – 29 lipca tydzień św. Krzysztofa – patrona kierowców – niech będzie okazją do refleksji. Zróbmy już dziś rachunek sumienia, odpowiedzmy sobie na pytanie – czy nasze zachowanie na drodze jest bezpieczne? Czy swoim zachowaniem nie zagrażamy innym uczestnikom? To od nas zależy, czy na polskich drogach będzie bezpieczniej. Zadbajmy o to razem, aby każdy z nas mógł dotrzeć do celu. Przestrzegajmy przepisów ruchu drogowego, bądźmy rozważni i bezpieczni – dla siebie i innych. – czytamy w apelu.

Święty Krzysztof pochodził z Azji Mniejszej. Poniósł męczeńską śmierć ok. 250 roku za panowania cesarza Trajana. Jako swojego patrona czcili Świętego Krzysztofa przewoźnicy, tragarze, flisacy i pielgrzymi. Współcześnie jest czczony jako patron kierowców, a jego wizerunek zdobi wiele pojazdów mechanicznych.

PNP

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content