porady prawne

4 stycznia na terenie całego kraju wystartowało ponad 1500 punktów bezpłatnych porad prawnych. Pomoc w nich świadczą specjaliści z zakresu prawa. Liczba punktów w danym regionie zależy od liczby ludności. I tak powiat częstochowski zorganizował 5 punktów porad prawnych, a samo miasto Częstochowa – 9.

Kto może skorzystać z bezpłatnej pomocy świadczonej przez adwokatów i radców prawnych? – Są to pewne grupy ludzi ustawowo wymienione. Wiekowo określa się dwie grupy ludzi – do 26. roku życia i po 65. roku życia. Ponadto są to osoby uprawnione do korzystania z pomocy z opieki społecznej, osoby posiadające kartę dużej rodziny oraz zagrożeni katastrofą żywiołową albo ci, którzy ucierpieli w wyniku takiej katastrofy – mówi Krzysztof Smela, członek Zarządu Powiatu Częstochowskiego.
W punktach darmowych porad prawnych można uzyskać szeroko rozumianą pomoc prawną. Udzielają jej adwokaci oraz radcowie prawni, a w punktach prowadzonych przez organizacje pozarządowe również prawnicy z tytułem magistra i trzyletnim doświadczeniem zawodowym. – Na podstawie ustawy z dnia 5 sierpnia 2015 roku o nieodpłatnej pomocy prawnej i edukacji prawnej ta nieodpłatna pomoc prawna obejmuje właściwie wszystkie dziedziny prawa za wyjątkiem prawa podatkowego związanego z prowadzeniem działalności gospodarczej, prawa celnego, dewizowego i prawa handlowego. Nieodpłatna pomoc obejmuje przede wszystkim poinformowanie danej osoby o obowiązującym stanie prawnym, udzielenie porady, jak rozwiązać dany problem. Można również sporządzić ewentualne pismo z wyłączeniem pism procesowych, a także sporządzić wniosek o zwolnienie z kosztów sądowych – wylicza mecenas Marek Proszewski.
Informacji o punktach świadczących bezpłatne porady prawne należy szukać na stronach internetowych poszczególnych gmin.

KK

 

źródło: foto: www.inicjatywakobiet.org

Skip to content