Sanepid radzi: udając się na grzyby, chrońmy się przed kleszczami

Kleszcze i związane z nimi zagrożenia to temat z roku na rok coraz bardziej niepokojący. Świadczą o tym statystyki Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Częstochowie. Tylko w 2020 roku stacja zanotowała 26 zachorowań na boreliozę. Rok później były to już 74 przypadki, natomiast w 2022 roku – już 151.

Dane te pokazują, że zachorowań oraz osób decydujących się na badania jest coraz więcej. W przypadku kontaktu z kleszczem istotne jest obserwowanie objawów, które mogą wskazywać na zachorowanie. Świadomość zagrożeń związanych z tymi pajęczakami pozwala uniknąć potencjalnej choroby, a tym samym – przewlekłych problemów ze zdrowiem.

– Wiemy już, jak się zabezpieczać przed kleszczami, ponieważ coraz więcej o tym się mówi. Edukacja ochrony przed kleszczami realizowana przez naszą stację jest bardzo duża. Wychodzimy do grup dzieci, by wiedziały, jak się zachować w lesie czy terenach zielonych. Warto wspomnieć, że kleszcze występują nie tylko w lesie, ale też w całej zieleni, gdzie mamy ciepłe i wilgotne miejsca – tłumaczyła w Poranku Radia Fiat Edyta Kapelka, rzecznik prasowy częstochowskiego sanepidu.

Kleszcze niosą ze sobą dwie zagrażające człowiekowi choroby: boreliozę oraz kleszczowe zapalenie opon mózgowych. Obie są nieuleczalne i prowadzą do poważnych komplikacji zdrowotnych, które mogą skutkować śmiercią. W walce z kleszczami najskuteczniejszą metodą jest ochrona.

– Ochronę przed najpoważniejszymi powikłaniami związanymi z ukąszeniem kleszcza możemy uzyskać przez właściwe zachowanie czy też stosowanie preparatów odstraszających. Uczuliłabym też na właściwy ubiór podczas wyjścia do lasu. Najlepiej sprawdzają się spodnie czy bluzy ze ściągaczem, które powinny zabezpieczyć wejście kleszcza pod ubranie. Pamiętajmy również o tym, że kleszcze wybierają delikatne miejsca ciała jak na przykład pod kolanami, zgięcia łokci, szyję, dekolt czy też obszar za uszami. Tam kleszczowi łatwiej się wbić – dodała Edyta Kapelka.

Na boreliozę nie ma szczepień zapewniających ochronę. Dostępne są natomiast szczepienia zapobiegające kleszczowemu zapaleniu opon mózgowych. Można je przyjąć w dowolnej porze roku, jednak najlepiej zrobić to wczesną wiosną, aby po otrzymaniu dwóch dawek szczepionki uodpornić się jeszcze przed sezonem.

BNO

 

Skip to content