Seniorze uważaj!

Fot. czestochowa.policja.gov.pl

Pomimo kampanii społeczno-edukacyjnych, których celem jest przestrzeganie osób starszych przed wyłudzeniami oszustów. Nie tak dawno złodzieje okradli staruszkę podając się za policjantów.

Mieszkanka Częstochowy wyrzuciła przez okno 7 tys złotych, wierząc że osoba, która do niej dzwoni to policjant Centralnego Biura Śledczego. Rzekomy policjant namówił 77-latkę do „zabezpieczenia” swoich oszczędności w ten sposób. Tego samego dnia oszuści usiłowali okraść jeszcze 2 osoby, wykorzystując podobną metodę. Do transakcji jednak nie doszło, ponieważ seniorzy nie mieli wystarczającej ilości pieniędzy. Więcej o sprawie mówi oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie, podkom. Sabina Chyra-Giereś:

Wczoraj po południu na telefon starszej kobiety zadzwonił mężczyzna podający się za pracownika poczty. Poinformował, że ma dla niej przesyłkę, po czym się rozłączył. Chwilę później znów zadzwonił telefon. Tym razem mężczyzna po drugiej stronie słuchawki podawał się za policjanta z CBŚP, twierdząc, że jej poprzedni rozmówca to oszust, dlatego natychmiast musi teraz spakować do torby swoje oszczędności i wyrzucić przez okno, by mieć pewność, że będą one bezpieczne. 77-latka uległa presji wywieranej przez oszusta i bez chwili wahania spakowała swoje oszczędności i wyrzuciła przez okno. Widziała tylko jak jakaś nieznana jej kobieta podnosi zawiniątko z ziemi i odchodzi. Tego samego dnia w taki sam sposób oszuści usiłowali okraść jeszcze 2 osoby. Do transakcji nie doszło, bo seniorzy nie mieli wystarczającej ilości pieniędzy.

Najważniejsze w takiej sytuacji jest zachowanie spokoju i logicznego myślenia – apeluje Elżbieta Markowska, koordynator Częstochowskiego Centrum Aktywności Seniorów:

Kochani seniorzy, mam do Was ogromną prośbę, żebyście pamiętali o sobie, ale przede wszystkim nie dali sobą manipulować. Uważajcie na wszelkie telefony, na to że zwraca się do Was niby policja – to są oszuści. Jeśli cokolwiek Was zaniepokoi dzwońcie na policję i do swoich bliskich bo to jest jedyny ratunek.

O rozwagę apeluje również podkom. Sabina Chyra-Giereś z częstochowskiej policji:

Apelujemy zwłaszcza do osób młodych – informujmy naszych rodziców, dziadków, czy samotnie zamieszkujących sąsiadów o tym, że są osoby, które mogą chcieć wykorzystać ich naiwność. Seniorze: przez telefon każdy może podawać się za inną osobę; nie informuj nikogo telefonicznie o ilości pieniędzy, czy kosztowności, które masz w domu lub jakie przechowujesz w banku; nie wypłacaj z konta żadnych oszczędności na prośbę czy żądanie rozmówcy. Nigdy nie możesz mieć pewności kto się znajduje po drugiej stronie słuchawki; jeżeli ktoś dzwoni i prosi o przekazanie pieniędzy na jakikolwiek cel i podaje się za policjanta, członka rodziny czy pracownika instytucji, zakończ połączenie i powiadom o tym policję. Pamiętaj! Prawdziwi policjanci nigdy nie proszą o przekazanie pieniędzy bądź zaciągnięcie kredytu.

Rozmawiajmy z naszymi rodzicami i dziadkami. Uświadamiajmy ich o zagrożeniach jakie niesie za sobą odbieranie nieznanych numerów telefonów czy też wpuszczanie nieznajomych do domu.

KP