Urząd Miasta/fot. Radio Fiat

Wytykanie czytania z kartki, prośby o odpowiedź na składane interpelacje, dyskusje i głosowanie nad ważnymi uchwałami – tak wyglądała sesja Rady Miasta, zorganizowana 8 kwietnia w trybie on-line. Omawiane sprawy dotyczyły m.in. sprzedaży nieruchomości bez przetargu, likwidacji Samorządowego Ośrodka Doskonalenia w Częstochowie oraz ustalenia wysokości opłat za korzystanie z wychowania przedszkolnego.

– Z prośbą o interwencję w sprawie odpłatności przedszkoli zwrócili się do mnie rodzice dzieci uczęszczających do tych placówek. Według nich procedowany 8 kwietnia projekt uchwały nie powinien zostać podjęty – mówi radna Monika Pohorecka:

– Wiemy, że placówki są zamknięte. Sytuacja epidemiczna dotyka nas wszystkich. To jednak nie powód, aby wprowadzać opłaty. Na skutek wprowadzonych obostrzeń niektórzy rodzice musieli zostać z dziećmi w domu. Jeżeli przebywali na świadczeniach lub nie pracowali, ich dochody uległy zmniejszeniu. Budżety domowe są więc dużo niższe. W takiej sytuacji podejmuje się uchwałę, która nakazuje obowiązek uiszczenia opłat za każdą godzinę ponad wymiarowe 5 godzin.

Radni poruszyli również kwestię sprzedaży własności miasta, położonej przy ul. Śląskiej 16 oraz odstąpienia od zbycia w drodze przetargu:

– Uchwała kontrowersyjna, która wzbudziła wiele emocji. To jeden z kolejnych przykładów, kiedy w trybie bezprzetargowym chce się przekazać na własność centralny punkt w mieście. To jest działka, która ma duży wpływ na to, co się obok będzie działo. Pamiętajmy, że obok jest park, gdzie częstochowianie wypoczywają. Dlaczego taki tryb? Będziemy badać te okoliczności.

Podczas sesji pytano również o realizacje inwestycji miejskich, w tym m.in. przebudowę ul. 1 Maja. W odpowiedzi radni usłyszeli, że realizacja wielu zadań zależy od przyznania środków z trzeciej transzy covidowej. Przypomnijmy, że Częstochowa znalazła się w gronie samorządów, które z drugiej transzy Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych nie otrzymały środków na inwestycje.
Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych ma dostarczać bezzwrotnego wsparcia dla samorządów, w których przychody uderzyła pandemia koronawirusa. Pieniądze pochodzą z funduszu COVID-19.

ABK

Skip to content