DSCF2389

W sali sesyjnej Urzędu Miasta Częstochowa zakończyła się właśnie XVII sesja zwykła Rady Miasta. Obrady zdominowane zostały przez punkty dotyczące prezentacji budżetu miasta na rok 2016, przystąpienia do sporządzenia miejscowych planów zagospodarowania w dzielnicach Trzech Wieszczów, Stare Miasto i Zawodzie-Dąbie, a także dofinansowania przez miasto zabiegów in vitro w latach 2015-2017.

Według założeń na rok 2016 do miejskiego budżetu wpłynie z tytułu różnych opłat i podatków blisko 997 milionów złotych natomiast wydatki wyniosą 1 miliard 21 milionów złotych. Miejscy włodarze zadecydowali, że od przyszłego roku na niezmienionym poziomie pozostaną podatek od środków transportowych oraz oplata targowa. Podniesione zostaną natomiast stawki podatków od nieruchomości położonych na terenie Częstochowy. O 5 groszy za metr kwadratowy, do poziomu 75 gr./m, wzrośnie podatek od budynków mieszkalnych, o 1,41 zł/m od budynków związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej (do poziomu 22,86 zł/m), o 11 groszy wzrośnie podatek od gruntów przeznaczonych na prowadzenie działalności gospodarczej (niezależnie od ich przeznaczenia w ewidencji gruntów), podatek ten wynosił będzie od przyszłego roku 89 gr./m. Obniżony o 5 groszy zostanie z kolei podatek od pozostałych budynków lub ich części, w tym zajętych w całości lub części, na prowadzenie odpłatnej statutowej działalności pożytku publicznego przez organizacje pożytku publicznego- 7,68 zł./m, a podatek od pozostałych gruntów, w tym zajętych w całości lub części, na prowadzenie odpłatnej statutowej działalności pożytku publicznego przez organizacje pożytku publicznego, pozostanie praktycznie na tym samym poziomie- 47 gr./m (wzrost o 1 grosz).

Radni przyjęli również kolejne uchwały w sprawie sporządzenia miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego w dzielnicach: Trzech Wieszczów (pomiędzy Alejami: Wolności, Niepodległości i Bohaterów Monte Cassino, a ulicami: Sobieskiego, Korczaka, Nowowiejskiego i 1 Maja), Stare Miasto i Zawodzie-Dąbie (pomiędzy ulicami Krakowską i Aleją Wojska Polskiego) oraz Trzech Wieszczów i Stare Miasto (pomiędzy Aleją Wolności, Aleją Niepodległości, a ulicami: Mielczarskiego i Krakowską oraz terenami kolejowymi).

Najwięcej dyskusji wzbudziła uchwała dotycząca kontynuowania przez kolejne dwa lata, dofinansowania przez częstochowski magistrat zabiegów in vitro dla mieszkańców Częstochowy. Przypomnijmy, że według uchwały o dofinansowanie w kwocie 5 tys. zł, jednej procedury sztucznego zapłodnienia, mogą ubiegać się pary znajdujące się w związkach małżeńskich oraz partnerskich, w których kobieta ma od 20 do 42 lat. Debata na temat tego projektu była niezwykle długa. Już na początku sesji zarówno kluby Prawa i Sprawiedliwości jak i Mieszkańcy Częstochowy, złożyły wnioski o wycofanie tej uchwały z procedowania. Głosowanie nad tymi wnioskami zakończyło się wynikiem 14-14, co oznaczało, że wniosek przepadł jednak gdyby głosowanie nad samą uchwałą zakończyło się w ten sam sposób, projekt zostałby odrzucony. Ostatecznie jednak przy 14 głosach za, 13 przeciw i jednym wstrzymującym się, kontrowersyjny projekt uchwały został przyjęty.

PB

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content