Ponad 100 osób z całej Polski przyjechało do Częstochowy, by od 15 do 17 marca uczestniczyć w I Ogólnopolskiej Pielgrzymce Singli. Spotkania odbywają się w Dolinie Miłosierdzia i na Jasnej Górze.

Program przedstawia pokrótce jeden z jej współorganizatorów, Oskar Budziński. – Są Msze św. i konferencje, a także spotkania integracyjne. Przyjechały osoby z całej Polski, więc zależy nam, aby się poznały. Oczywiście nie muszą od razu zawierać związku małżeńskiego, ponieważ nie jesteśmy biurem matrymonialnym, ale chcemy, żeby poczuły się wspólnotą.

O pomyśle zorganizowania I Ogólnopolskiej Pielgrzymki Singli mówi kustosz sanktuarium Miłosierdzia Bożego, ks. Andrzej Partika. – Jest potrzeba utworzenia takiej przestrzeni i zorganizowania czasu dla osób poszukujących męża lub żony. Tutaj mają szansę poznania możliwie wielu osób oraz modlitwy na Jasnej Górze i w Dolinie Miłosierdzia.

Ks. Andrzej Partika wyjaśnia również sens hasła pielgrzymki: „Miłość to wybór”. – Uczucie jest tylko fragmentem relacji, którą trzeba budować. Uczucie ma swoją autonomię – dzisiaj jest, jutro go nie ma. Dzisiaj czuję się fantastycznie, jutro o wiele gorzej. Nie można budować relacji tylko w oparciu o uczucia. Miłość to świadoma decyzja – chcę odpowiedzieć na powołanie małżeńskie, które daje mi Bóg i chcę je realizować z konkretną osobą – na dobre i na złe.

Zdaniem ks. Andrzeja Partiki nie ma powołania do samotności jako takiej. – Samotność jest tylko środkiem, tak jak ubóstwo czy posłuszeństwo. Ktoś może być powołany np. do tego, by jako lekarz wyjechać na misje i służyć innym. Wtedy samotność jest środkiem. Powołanie jest zawsze do życia dla kogoś. I w kapłaństwie, i w małżeństwie chodzi o to, by żyć dla kogoś. To jest treść powołania.

Jednym z uczestników pielgrzymki jest Grzegorz. Jak mówi, jest to okazja do zawarcia nowych znajomości. – To szansa na zbudowanie nowej relacji. Jest tyle ciekawych osób, które mają tak wiele pasji. Nie można marnować czasu. Trzeba po prostu podchodzić, rozmawiać, poznawać innych i dać się samemu poznać.

W pielgrzymce uczestniczy także Katarzyna. Zapytaliśmy, jaki jej zdaniem powinien być idealny mąż. – To bardzo osobiste pytanie. Każdy ma jakąś swoją wizję. Na pewno wszystkich nas tutaj łączy wiara w Boga i Jego miłość. Na tym fundamencie budujemy nasze międzyludzkie relacje.

Przy sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Częstochowie działa duszpasterstwo osób poszukujących męża lub żony. W każdą ostatnią sobotę miesiąca single gromadzą się o godz. 18 na Mszy św., a po niej uczestniczą w spotkaniach integracyjnych. Owocem tego duszpasterstwa jest już kilka związków małżeńskich.

Maciej Orman

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content