W środę 23 listopada w Jasnogórskiej Szkole Muzycznej I Stopnia uroczyście zaprzysiężono uczniów klasy pierwszej. Pierwszaki rozpoczęły ceremonię od tradycyjnego poloneza, następnie zaprezentowały program liryczno-wokalny, zakończony odśpiewaniem Mazurka Dąbrowskiego.

Po odśpiewaniu hymnu narodowego nastąpił czas złożenia uroczystej przysięgi, po której dyrektor szkoły Jolanta Sosińska dokonała pasowania na pierwszoklasistę. Wyjaśniła ona, jakie znaczenie dla Szkoły i dzieci ma ta ceremonia:

Tradycją szkolną jest to, że to ślubowanie – mogłoby się komuś wydawać – odbywa się dość późno, bo mamy już koniec listopada. Nieprzypadkowo jest to właśnie ten termin, bo ślubowanie pierwszej klasy zawsze odbywa się w okolicy uroczystości św. Cecylii, patronki muzyków kościelnych. […] Dla dzieci to zawsze jest ogromne przeżycie, bo się szykują do tego występu przez dwa miesiące. […] Jest jakiś tam pewien niepokój, bo to pierwszy tak duży występ uczniów pierwszej klasy. Myślę, że są i emocje, ale też i wielka radość.

W uroczystości wzięli udział liczni goście. Przedstawicielem Jasnej Góry był o. Jan Poteralski, a jak wiadomo, tam gdzie muzyka, śpiew i radosna atmosfera, nie mogło zabraknąć też bp. Antoniego Długosza, który wziął udział w uroczystości, reprezentując częstochowski Kościół:

Cieszę się niezmiernie, że taka szkoła występuję w moim rodzinnym mieście. Przede wszystkim ciesze się z tego, że dzieci dużo śpiewają, a jedna piosenka modlitewna jest podwójną modlitwą. Dlatego też powiem dzieciom o tym, aby śpiewały, bo kto śpiewa, najczęściej jest człowiekiem pogodnym i radosnym. A takich potrzebujemy w naszym kraju.

Tradycja ślubowania i pasowania na pierwszaka powoli zanika w Polskich szkołach. Jest jednak piękną tradycją, która pozwala dzieciom w pewien symboliczny sposób rozpoczynać swoją przygodę ze szkołą. Składanie przysięgi uczy też tego, jaką wartość ma dane komuś słowo.

Ślubowanie Pierwszaków w Jasnogóskiej Szkole Muzycznej

Skip to content