Sople lodu mogą być niebezpieczne – służby ostrzegają

Źródło fot.: gov.pl

W związku z intensywnymi opadami śniegu, jakie w ostatnim czasie pojawiają się nad Częstochową i regionem, służby przypominają o obowiązku usuwania zalegającego śniegu. Powinność ta dotyczy wszystkich administratorów oraz właścicieli nieruchomości, w pobliżu których osoby postronne mogą być narażone na niebezpieczeństwa związane z zalegającym śniegiem czy lodem.

Szczególną uwagę należy zwrócić na obiekty wielkopowierzchniowe, takie jak hipermarkety, hale targowe i magazyny. Artur Kucharski, rzecznik prasowy Straży Miejskiej w Częstochowie przypomina o obowiązkach, jakie niesie ze sobą zima.

– Należy odśnieżać chodniki przylegające do posesji oraz dach, usuwać sople i nawisy śnieżne, a także korzystać z bezpiecznych urządzeń grzewczych. Warto zaopatrzyć się w czujniki czadu i nie zasłaniać kratek wentylacyjnych. Należy ubierać się stosownie do pogody, reagować na osoby samotne, bezdomne i potrzebujące pomocy. Nie rozgrzewajmy się alkoholem, dbajmy o zwierzęta pozostawione na dworze. Zalecamy korzystać z zimowych opon, a na łyżwach ślizgać się tylko w wyznaczonych miejscach. Na nartach trzeba zjeżdżać tylko na oznakowanych trasach. Nie należy też wchodzić na zamarznięte zbiorniki wodne – wymieniał Artur Kucharski.

W związku z panującą pogodą szczególnie ważne jest usuwanie sopli i nawisów śnieżnych z budynków. Spadające z dachów, mogą poważnie zranić, a nawet zabić. Obowiązek usuwania tego typu zlodowaceń spoczywa bezpośrednio na ich właścicielach oraz zarządcach.

– W ostatnim miesiącu odnotowaliśmy 21 zdarzeń, gdzie byliśmy wzywani do usuwania sopli i nawisów śnieżnych. Trzeba tutaj zaznaczyć, że takie interwencje realizujemy poprzez wydzielenie taśmą i przekazanie obiektu właścicielowi lub zarządcy, celem kontaktu z firmą wyspecjalizowaną w usuwaniu takich zagrożeń. Państwowa Straż Pożarna jest służbą interwencyjną, a sople lub nawisy śnieżne usuwa tylko w chwili trudności w ustaleniu właściciela obiektu oraz przy bezpośrednim zagrożeniu dla zdrowia i życia ludzi, którzy przebywają lub poruszają się pod ścianami takiego obiektu – przypomniał bryg. Paweł Liszaj z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie.

Policja zwraca uwagę na dokładne odśnieżanie posesji i pojazdów, które również ma wpływ na bezpieczeństwo innych. Mandat za nieodśnieżony chodnik lub zwisające sople może wynieść 1500 zł, natomiast za nieodśnieżony pojazd – nawet 3000 zł. Dbajmy zatem o nasze bezpieczeństwo i portfele.

BNO

Skip to content