Blisko 100 prac uczniów z częstochowskich szkół specjalnych zaprezentowano w poniedziałek 9 grudnia w Muzeum Monet i Medali św. Jana Pawła II. Wystawa o tytule „W krainie baśni i bajek” powstała w ramach projektu „SPEcjaliści od kultury”, stworzonego przez fundację FORMY, istniejącą w Częstochowie od 2016 roku.

Celem projektu jest zwiększenie i ułatwienie dostępu do kultury uczniom częstochowskich placówek specjalnego kształcenia.

– Postanowiliśmy spróbować zaktywizować dzieci wraz z opiekunami do tego, aby połknęły bakcyla kultury i zechciały we własnym zakresie spróbować w niej uczestniczyć – mówiła prezes fundacji FORMY, Iwona Bołtuć.

Jak podkreśla prezes fundacji, to pierwsze tak duże działanie fundacji w obszarze kultury.

– Pozwoliło nam ono zaprezentować naszych podopiecznych i ich umiejętności. Chcieliśmy pokazać, że sama niepełnosprawność intelektualna nie jest powodem, dla którego nie możemy promować naszych dzieci – dodała.

Prace prezentowane w Muzeum Monet i Medali powstały na warsztatach plastycznych prowadzonych przez nauczycieli plastyków. Warszawy takie pokazują, jak ważne dla niepełnosprawnych jest uczestnictwo w tego typu projektach.

– Mogą pokazać się w społeczeństwie, mogą wyjść do różnych placówek kulturalnych, takich jak teatr, czy kino. Mają możliwość wyjazdu na wycieczki i zobaczenia miejsc, w które normalnie by nie pojechały. Taka wystawa pokazuje również, że mają uzdolnienia i coś potrafią robić – tłumaczyła Agnieszka Nowak z Zespołu Szkół Specjalnych nr 23 w Częstochowie.

Wystawę przygotowali uczniowie ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 1, Zespołu Szkół Specjalnych nr 23, Zespołu Szkół Specjalnych nr 28, oraz Zespołu Szkół Zawodowych Specjalnych. Wystawę będzie można oglądać do 23 grudnia.

Aleksandra Broncel-Kudła/BNO

Skip to content