Spór rządu z oświatą

Tygodnik_Solidarnosc_1981_lipiec

Rada Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania podjęła decyzje o zaostrzeniu protestu w związku z brakiem reakcji rządu na postulaty NSZZ “Solidarność”. Do 15 kwietnia br. struktury związkowe “Solidarności” oświatowej w szkołach wejdą w spory zbiorowe z pracodawcami, które mogą zakończyć się strajkami, natomiast 28 kwietnia w Warszawie odbędzie się manifestacja pod Kancelarią Prezesa Rady Ministrów. Zaostrzenie protestu obejmuje również miasto Częstochowę i region.

NSZZ “Solidarność” domaga się 9 proc. waloryzacji wynagrodzeń nauczycieli i innych pracowników oświaty, zaprzestania likwidacji szkół i zwolnień nauczycieli, poprawy warunków pracy oraz przywrócenia wcześniejszych emerytur dla nauczycieli.

“Solidarność” nie może wejść w spór zbiorowy bezpośrednio z rządem, natomiast aby można przeprowadzić legalny strajk w szkole lub innej placówce konieczne jest przeprowadzenie procedury sporu zbiorowego określonego w ustawie o rozwiązywaniu sporów zbiorowych. Muszą zostać zachowane kolejne etapy sporu: zgłoszenie żądań przez Związek, odpowiedź pracodawcy, mediacje i ewentualne referendum strajkowe oraz strajk. Organizacje związkowe działające w szkołach, oprócz ogólnych postulatów Krajowej Sekcji, mogą zgłaszać do pracodawcy także inne żądania dotyczące np. warunków pracy.

Skip to content