Profilaktyka zdrowotna była tematem prelekcji zorganizowanych przez Śląski Oddział Wojewódzki NFZ w przychodni Kombi-Med w Częstochowie. W środę, 4 września lekarze i specjaliści prowadzili wykłady pod hasłem „profilaktyka, twoim sposobem na zdrowie”, na których omawiali, na co zwracać szczególną uwagę podczas badania swojego ciała.

– Jesteśmy tu, aby promować profilaktykę i mówić o tym, że warto robić cytologię w ramach programu finansowanego przez NFZ. Podczas prelekcji zarówno lekarze, jak i przedstawiciele częstochowskich amazonek mówimy o tym, że warto dbać o zdrowie. To jedna z pierwszych „śród ze zdrowiem z NFZ”. Liczymy, że dotrzemy do wielu pacjentek, które powinny dbać o zdrowie na co dzień – mówiła rzecznik prasowy śląskiego oddziału NFZ Małgorzata Doroz.

Narodowy Fundusz Zdrowia wspiera profilaktykę w zakresie raka szyjki macicy.

– Już od kilku lat istnieje program profilaktyczny przeciw rakowi szyjki macicy. Wymaga on przeprowadzania cytologii co trzy lata. Pacjentki, które się zgłaszają, mają możliwość wczesnego wykrywania raka. Wiadomo, że rak ten jest najłatwiej wykrywalny spośród wszystkich innych nowotworów. Wymaga tylko systematyczności i konieczności zgłaszania się do ginekologa – podkreślała Grażyna Adamkiewicz, ginekolog w Kombi-Med w Częstochowie.

Wśród prelegentów była także Elżbieta Markowska, prezes Stowarzyszenia Częstochowskich Amazonek, która przy każdej okazji pragnie poszerzać wiedzę kobiet na temat profilaktyki raka piersi.

– Jako amazonki – kobiety dotknięte chorobą nowotworową piersi, włączamy się we wszystkie możliwe akcje profilaktyczne, ponieważ są one bezcenne i bardzo ważne. Wszystko po to, by uświadomić kobiety, żeby zadbały o siebie i nie wstydziły się badać. Przeprowadzamy tutaj naukę samobadania piersi oraz jąder, ponieważ akcję tę kierujemy również do mężczyzn – tłumaczyła prezes.

Podczas spotkania ze specjalistami, omawiano także tematy zagrożeń związanych z kleszczowym zapaleniem mózgu oraz grypą. Prowadzono także instruktaże samokontroli piersi.

BNO

Skip to content